Çocuklar ve Sorumluluk Bilinci

Günümüzde pek çok anne-baba çocuklarının belli değerleri edinebilmesi için uğraşırlar. Onları geleceğe hazırlayacak en önemli vasıflardan birisinin sorumluluk duygusu olduğunun farkındadırlar.
Çocuğunuzun yaşına uygun ufak tefek görevler vererek onu hayatın ilk yıllarından itibaren hayata hazırlayıp sorumluluk bilincini kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.
Erken yaşlarda evde sorumluluk alıp paylaşan çocuklar sorumluluk bilincini hayatlarının her alanına daha kolay yansıtırlar.
Ev işlerinin çocuk ile paylaşılması sayesinde çocukların sadece sorumluluk bilinçleri gelişmekle kalmayıp özgüvenleri de beraberinde gelişmektedir. Çocuk kendi kendine bir şeyleri başarmış olduğu için mutlu olmakta, farkına varmakta ve özgüveni artmaktadır. Ayrıca evde iş bölümü yapmak çocukların bir ailenin parçası olduklarını hissetmelerini sağlamakta ve diğer aile bireylerinin ihtiyaçlarını anlamalarına da yardımcı olmaktadır.
Çocuğa doğru bir yaklaşım ile davranıldığında, 6-7 yaşına geldiklerinde pek çok işlerini kendi kendilerine halledebilmeleri hayal olmamaktadır. İlk zamanlarda onlara birçok şeyi tek tek anlatmalı ve sabır gösterip yılmamalısınız. Onlara iyi bir rol-model olabilirsiniz. Çünkü çocuklar taklit etmeyi severler. Ayrıca çocuğa bir görev verirken mutlaka kendi yaşına uygun sorumluluklar verilmelidir.
1,5-3 yaş grubundaki çocuğunuzun bağımsızlığını geliştirebilmek adına bazen gerekiyorsa yardım ederek bazı görevler verebilirsiniz. Bunlar: Oyuncakları kutularına koymak, çöpleri çöp kutusuna atmak, sofrayı kurmaya yardım etmek gibidir.
4-5 yaş grubu çocuklarınızı ise günlük rutinlerinize dahil ederek kendisinin yapmasını istediğiniz görevler verebilirsiniz. Bunlar: Market alışverişini yerleştirmek, okul çantasını hazırlamak, temiz havluları katlamak gibidir.
6-7 grubunda ise çocuğunuzu aile içi sorumluluklara dahil edebilirsiniz. Bunlar: Yemek hazırlıklarına yardım etmek, kendi odasını toplamak, kıyafetlerini seçmek ve giyinmek gibidir.

Çocuk Danışmanlığımız Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Çocuk Gelişiminde Yardımcı Olabilecek Eğitimler Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın