Vajinismus Tedavi Merkezi

Filiz-Ozsoy

FİLİZ ÖZSOY

CİNSEL DANIŞMAN
Merhaba; ben Cinsel Danışman Filiz Özsoy

Kocaeli ilinde Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi’nde cinsel sorunlarla ilgili çalışmalar yapmaktayım. Cinsel Terapi eğitimlerimi Uluslararası Psikologlar Derneği ve CİSED Cem Keçe’den aldım.

Ülkemizde en çok görülen cinsel sorunlar;

 • Erken Boşalma (Denetimsiz Boşalma)
 • Ereksiyon Olamama (Sertleşme Problemi)
 • Vajinismus (Kadınlarda Cinsel İlişkiye Girememe)

%100 çözümü olan Vajinismus nedir?

Vajinismus kadının tüm isteğine rağmen vajinayla penis birlikteliğini engellemek için istemsiz bir şekilde kasılma ve cinsel ilişkiyi reddetme durumudur.

Vajinismus bir hastalık değil, cinsel işlev bozukluğudur. Bu bozukluğun kökeninde endişe, korku ve kaygı bulunmaktadır. Vajinismus cinsel birleşmeye dair korku ve kaygıları olan kadının birleşmeden korunma ve savunma mekanizmasıdır. Vajinismus korku ve kaygıların görünen yüzüdür.

Kasılmalar önce düşüncede başlar vajinada devam eder. Düşüncede başlayan vajinismus kadını seksi reddetmeye kadar götürür ve her cinsel birleşme deneme sürecinde kadını hep aynı kasılma noktasına getirir.

Oysa ki vajinayı kasan beyin komutudur.

 • Vajina sağlıklı ve masumdur.
 • Vajinismus KADER değildir.
 • Cinsel danışmanlık ile %100 çözülebilir.

Vajinismusun Oluş Nedenleri Nelerdir?

Kız çocukları daha küçük yaşlardayken ‘Kapat eteğini bacağın görünecek’ gibi güvendikleri ve inandıkları aile büyüklerinin uyarılarıyla kendilerini kapatmaları gerektiğini öğrenirler.

Bu öğrenmeleri cinsellikle ilgili masumca bir soru sorduklarında azarlayıp küstürüldüklerinde, sadece eteklerini değil, kendi bedenlerine olan ilgilerini ve meraklarını da kapatarak pekiştirirler.

Kendi mahremiyetlerini büyük bir gizlilikle korumayı öğrenen bu kadınlar bilmedikleri ve hiçbir zaman öğretilmeyen cinsel hayata dair kapıları ilk gece aralandığında büyük bir karmaşa ve panik yaşarlar.

Panik ve karmaşa yaşayan kadının fiziksel anlamda kendini savunması kaçılmazdır. Çünkü kendi vücudu ile ilgili yaşayabileceği güzel şeylere dair her türlü inisiyatifi elinden alınmış, yaşarsa ayıp ve günah olacağı söylenen kadın kendi savunma mekanizmasını oluşturarak mücadele eder.

Vajinismus Yaşayan Kadının Problemleri Nelerdir?

 • Ağrı eşiğinin düşük olması
 • Olumsuz dinsel ve ahlaki şartlanma, cinsel tabular yanlış bilgiler ve inanışlar
 • Vajinal kayganlıkla ilgili problemler
 • Kadının cinsel meta veya cinsel bir obje olarak algılanması
 • Cinsel organın giriş yerinin bilenmemesi
 • Cinselliği değersizleştiren ve aşağılayan bir aile yapısı
 • Zayıf güçsüz anne, baskıcı otoriter baba figürü
 • Kızlık zarını yitirme korkusu
 • Çocuklukta ve ergenlikte ‘Bacaklarını kapa’, ‘Eteğini ört’ gibi uyarılar

Vajinismus Yaşayan Kadınlarda Savunma Mekanizması

Bazı kadınlar cinsel isteklerinin olmadığı şeklinde düşünürler.

Ben ilişkiye arzu duymuyorum, duysam yapacağım ama içimden gelmiyor gibi yakınları vardır. Bu da tamamıyla savunma mekanizmasıdır. İnsan canının yanacağından korktuğu veya zarar göreceğine inandığı, inandırıldığı bir olayı isteyebilir mi?

Bazen kadınlar beni seven böyle de sever illa cinsel ilişki mi yaşamak gerekir gibi bir takım savunma mekanizmaları geliştirerek kendisini rahatlatmaya çalışır, ama sorun hep vardır ve her gün büyümektedir.

Vajinismus yaşayan kadınların çoğunluğu bu durum karşısında gösterdiği tepkinin fazlalığını bilir. Fakat korkuya karşı gösterdiği tepkinin aşırılığını mantıken bilmesi ve kabul etmesi bunu çözmeye yetmez. Bu durumda kadınlar iç karmaşa yaşamaya başlar. ‘Ben eşimi seviyorum, onu istiyorum kanunen benim eşim, ailem onu kabul ediyor, ben kabul ediyorum, peki bunu neden yapamıyorum gibi iç karmaşalar ve bunalımlar yaşarlar.

Kadında sıkıntı ve gerginliğin başladığı bu noktada kendisinde eksiklik olduğu duygusuyla suçluluk yaşamaya başlar. Ümitsizlik ve karamsarlığa düşer.

İşte tam da burada yanlış bilinen çözüm arayışları devreye girer. Onlar;

 • Kas gevşeticiler veya alkol alarak cinsel ilişkiye girme çabaları (Hüzün ile sonuçlanır)
 • Sakinleştirici ilaç kullanımı (Hüzün ile sonuçlanır)
 • Genel anestezi altında ilişkiye girme çabaları. (Hüzün ile sonuçlanır) (Kadın uyanık olduğu anda yine cinsel birliktelikten korkacaktır.)

Kolay tedavi edilebilen bir sorun olan vajinismus bu tip yanlış bilgi ve deneyimlerle büyür de büyür. Oysa ki doğru uygulanan tedavi ile bir KADER değildir. Cinsel danışmanlık ile %100 çözüme ulaşmaktadır.

Vajinismus Yaşayan Eşlerin Yaklaşımı

Erkekler  başlangıçta ilişkiye giremeyen eşlerine ılımlı yaklaşırlar, bazen de anlayamama, öfke ve kırılganlık hisleri arasında kalırlar, tahammülsüzleşebilir, eşlerini zorlayabilirler.

Bu durumu yaşayan eşlerin bazı ortak noktaları şunlardır;

 • Umutsuzluk
 • Öfke-Sorgulama
 • Reddedilme
 • Uzaklaşma

Vajinismus Tedavisinde Çözüm Yolları

Vajiiusmus cinsel tedaviler açısından en yüz güldürücü cinsel sorunlardan biridir. %100 tedavi edilebilir. Vajinismus KADER değildir.

Yapılması gereken tek şey kadının bu yolda kendisine iyi bir rehber olacak cinsel danışman bulması, her şeyi sıkça anlatması ve en önemlisi iyileşme arzusunun olmasıdır. Kadın bunu yapmayı başardığı taktirde, cinsel danışmanın ona önereceği aşk oyunları adı verilen egzersizlerle kendi kendini tedavi etmesi mümkün olacaktır.

Vajinismus tedavisi doğru bilgi ve teknik gerektiren bir süreç olduğu için yapılacak plan tecrübeli ve nitelikli bir cinsel danışman tarafından takip edilmelidir.

Cinsel danışmanlık planına uyulduğu taktirde, umulduğundan daha hızlı ve kesin bir iyileşme elde edilecektir. Ancak kadının bu tedavi planına sadık olması ve sabırla uygulaması gerekmektedir.

Kocaeli’de Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi’nde vajinismus tedavi sürecinde verilen egzersizleri doğru olarak yerine getirdiğinizde ve seanslara düzenli olarak devam ettiğinizde bu cinsel işlev bozukluğu sizin kabusunuz olmaktan çıkacaktır.

Vajinismus KADER değildir.

Tecrübeli ve nitelikli bir cinsel danışman tarafından %100 çözülebilir.

RANDEVU TELEFONLARI:

Sabit: (0262) 332 18 41
Cep: 0530 799 73 41

Call Now Button