Mindfulness Nedir?

Mindfulness Nedir? Günlük aktivitelerimiz dediğimizde hepimizin aklına birden fazla olay gelir. Dişlerimizi fırçalamak, evden çıkıp markete, işe veya okula gitmek, ayakkabılarımızı giymek veya temizlik yapmak. Herkesin rutini farklı işler. Peki bu rutinleri yaparken gerçekten hem zihnen hem fiziken orada oluyor muyuz ? Diş fırçanızın rengi ne renk ? Diş fırçanızın sapında tırtıklar var mı yoksa pürüzsüz mü ? Ayakkabılarınızın bağcıkları nasıl bağlanmış ? Apartmadan eve girerken kaç adım atıyorsunuz veya bugün apartmandan içeri girdiğinizde apartman nasıl kokuyordu ? Bu sorular bu şekilde uzayıp gidebilir. Beynimiz rutinler sırasında otomatik pilota geçer. Otomatik pilot işi aksatmaz belki ama uzun vadede konsantrasyon eksikliği veya odaklanamama yani genel olarak anda kalamamamıza sebep olur.
Mindfulness Türkçemize bilinçli farkındalık olarak geçmiştir. Mindfulness etkinlikleri sadece beden taraması ve nefes egzersizlerinden ibaret değildir. Anda kalmayı amaçlan tüm egzersizler mindfulness egzersizi olarak geçer. Terapi seanslarında da kullanılan bu egzersizlerin kaygı, stres, konsantrasyon güçlüğü hatta depresyon gibi konularda kişilere yardımı dokunur. Her yaş grubunda uygulanabilir egzersizleri vardır.
Bugün sizlerle bir başlangıç yapmak istiyorum. Eğer sizin de anda kalma isteğiniz varsa, bilinçli farkındalık seviyesine gelmek istiyorsanız bana katılın.

Bu yazıyı okuduktan sonra yapacağınız her ne olursa olsun onu fark ederek yapmanızı istiyorum. Örneğin yemek saatinde sofraya oturduğunuzda önünüzdeki yemeği önce görerek başlayabilirsiniz. Görmek derken yüzeysel bir görmekten bahsetmiyorum. Onu yemek yapan tüm malzemelerin renklerini, şekillerini, tabaktaki yerlerini fark ederek başlayın. Çatalı hemen ağzımıza götürmüyoruz. Önce yemeği koklayın. Nasıl bir kokusu olduğunu fark edin. O kokunun sizde uyandırdığı herhangi bir duygu var mı ? Şimdi çatalı ağzınıza götürebilirsiniz. Hemen çiğneyip yutmuyoruz. Ağzınızdaki yemeği fark edin. Yemeğin kıvamı, sıcaklığı, tadı nasıl ? Afiyet olsun. Basit bir mındfulness etkinliği gerçekleştirmiş oldunuz ve o an tüm düşüncelerinizle bedeninizin olduğu yerde oldunuz. Hepinizi tebrik ediyorum.

Danışmanlık Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Bireysel Danışmanlık Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın