Eşler ve İletişim

Gönül almak ve telafi etmek için her zaman bir şansınız var. Bunu yapmaya gönüllü olduğunuzda, tıpkı bir çocuktan özür diliyormuş gibi eşinize yaklaşın.. Eşler arasındaki iletişimde yaklaşım çok önemlidir.Her ne kadar yetişkinde olsak kırılgan noktalarımız içimizdeki çocuk yanlarımızdır. O çocuğu beslemek ve eşimizin duygusal ihtiyaçlarını karşılamakta en asli görevimizdir. Bu bilince vardıktan sonra ise ilk yapmamız gereken şey olayın geçmesinden sonra eşimizin “bağlanma özelliğine” göre doğru zamanı beklemek. Hemen mi .. Siniri geçtikten sonra mı.. Ağlarken mi.. Yalnız kalmak istediğini söylediğinde mi.. Artık hangi zaman onun için yardım çığlıkları olduğu zamansa. (Siz eşimizi daha iyi tanıyorsunuz.)

Doğru zaman geldiğinde;
1- Duygu odaklı cümleler kullanın.
2- Onu anladığınızı belli eden cümleler sarf edin.
3- Sen dilini değil “BEN DİLİ”ni kullanın.
4- “Ama” ile başlayan cümleler kullanmayın.
5- Ses tonunuzu, jest ve mimiklerinizi uyumlu olmasına dikkat edin.
6- Temasta bulunun.
7- Özür dileyin ve tekrar olmaması için özveride bulunun.
8-Affetme gerçekleştiği için takdir edin.
9-Mutlu olduğunuzu ve duygularınızı dile getirin.
10- Modunuzu yükseltmek için önerilerde bulunun.

Ben bu maddeleri nasıl uygulamaya dökeceğim benim ağzım laf yapmıyor diyorsanız.. Şöyle buyrun🔻

“Hayatım bugün benim için çok yorucu bir gündü. Biliyorum bu seni kırmaya hakkım olduğu anlamına gelmez. Ben olsam ben de senin gibi tepki verirdim. Çok haklısın.. Seni kırdım.  Üzülmeni istemediğim için yanına geldim. Bu seferlik affet! Özür dilerim . 🫂😘( Affetme diyaloğu gerçekten sonra) Biliyor musun her ne kadar seni üzsem de özür dilemek ve gönül almak için yanına geldiğimde beni geri çevirmemeni çok seviyorum. Sana attığım her adımda beni geri çevirmediğin için çok teşekkür ederim. Kim olsa bu yaptığını yapmaz. Bu yüzden seni çok seviyorum.. İstersen şimdi modumuz daha da yükseltmek için meyve yıkayıp, senin sevdiğin diziyi izleyelim ne dersin…”

Hepimiz insanız.. Kimi zaman kıran kimi zaman kırılan tarafta yer alırız. Bazen hayatımıza değer katan o çok sevdiğimiz kişi tarafından kırılırız. İşte tam o zaman da yukarıda ifade etmeye çalıştığım o özveri konuşmasının bir parçası oluruz. Doğru İletişimde olması gereken tüm adımları geçtiğiniz zaman, sadece eşimizi değil kendimizi de mutlu etmiş ve zamanımızı daha kaliteli hale çevirmiş oluruz. İşte tamda bu yüzden gönül alma diyaloglarını ilişkinizin güçlü yanı olarak tanımlıyor olmanız için hayata geçirmelisiniz.
Düşünsenize.. 💭
“Eşim gönül almasını çok iyi biliyor. Her ne kadar üzmüş olsada, yanımda olmasını biliyor. Bu onun güçlü yanı. Bizi ayakta tutan da bu aslında..” Dediğinizi….

Eşler arasında iletişim ve anlaşılmanın önemi bu noktalarda ortaya çıkmaktadır. Çözüm yolunu bulamadıysanız bir uzman desteği almak süreciniz için daha sağlıklı olacaktır. 

Çift Danışmanlığımız Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Aile ve Evlilik Danışmanlığı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın