Kitap Okuma Alışkanlığı

ÇOCUKLARA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?
Düşünen ve kendisini ifade edebilen çocuklar yetiştirebilmek için onlara kitap okuma alışkanlığının kazandırılması oldukça önemlidir. Çocukların ilk alışkanlıklarını kazandığı ve ilk öğrendikleri yerin ailede gerçekleştiği düşünülürse çocuğun önünde ailenin sergilemiş olduğu tutum ve davranışların ileride çocuğun okuma alışkanlığını önemli ölçüde etkilediğini unutmamak gerekir. Çocuklara okuma alışkanlığının kazandırılması için ebeveynlere düşen önemli görevlerden bahsedecek olursak, öncelikle çocuğunuza erken yaşlarda özel zaman ayırarak, onun ilgi düzeyi ve yaşına uygun öykü ve masal kitapları okuyabilirsiniz.

Ev içerisinde hem aile bireylerinin hem de çocukların ulaşabilecekleri bir yere farklı türde kitapları içeren bir kitap köşesi oluşturabilirsiniz. Burada dikkat çekmek istediğim önemli bir nokta ise eğer evde sürekli televizyon açılıp seyrediliyorsa ve hiç kitap okunmuyorsa böyle bir ortamda çocukların da kitap okumasını beklemek gerçekçi olmayacaktır. Bu nedenle ailelerin bu noktalara özellikle dikkat etmeleri gerekir. Alacağınız kitaplar çocuğun ilgi alanına göre çocuk ile birlikte seçilmelidir. Ebeveynler çocukla beraber gezmeye gittiklerinde bir kitapçıya veya kitap-dergi reyonuna da gidilmelidir.

Okuma alışkanlığının kazandırılmasında kütüphane kullanımın da etkisi önemli olmaktadır. Bu sebeple çocuklar için çevre kütüphanelerinin tanıtımına yönelik gezilere katılım sağlanmalı ve okul kütüphanesinin aktif bir şekilde kullanılması için destek olunmalıdır. Ailelerin ödül listesinde mutlaka kitap olmalı ve çocuğu sürekli okuması için uyarmak yerine kitap okuduğu zaman onu destekleyip motive etmek daha etkili olacaktır. Küçük yaştaki çocuklar akıllarında kolayca tutabilecekleri kısa öyküleri ve ilgi çekici resimleri içeren kitaplardan hoşlanırlar. Resimlerde gördüklerinin isimlerini öğrenmekten ya da sizin tekrar etmenizden hoşlanırlar. Kitapta resimleri bulunan nesneler hakkında sorular sorabilirler. Bu gibi durumlarda resimler üzerinde daha ayrıntılı açıklamalar yaparak çocuğunuzun ilgisini canlı tutabilirsiniz.

Bir çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırmak sabır isteyen bir süreçtir. Bu alışkanlığı erken yaşta edinen çocukların özgüvenleri artarken edinmiş oldukları bilgi birikimi onların kültürlü bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktadır. Okumayı eğlenceli bir etkinlik haline getirip çocuklar okumaya teşvik edilmelidir. Çocuğunuzun dikkati ve ilgisi zaman zaman dağılmış olsa bile siz okumaya devam edip örnek olduğunuz sürece yanınıza gelip okuyacaktır. Süreklilik arz eden bir çaba ve sabır ile çocuğunuza kitap okuma sevgisini erken yaşta aşılayabilirsiniz.

Danışmanlıklarımız Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

MOXO Dikkat Testi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın