YABANCI DİL EĞİTİMİNE NE ZAMAN BAŞLANILMALI?

Hepimiz ‘’ Bir dil bir insan, iki dil iki insan ‘’cümlelerini duyarak büyüdük. Çocuğumuzun yabancı bir dili en az kendi ana dili kadar konuşması en büyük hayallerimizden biri oldu. Peki çocuklar yabancı dil eğitimini almaya kaç yaşında başlamalı, ne zaman başlatmalıyız?

Kendi dilimizi nasıl ki ailemizden duyarak ve taklit ederek öğreniyorsak, yabancı dil öğreniminde de aynı aşamalar geçerli olmaktadır. Bu sebeple çocuğunuz yabancı dil ile ne kadar erken yaşta tanışırsa o dili öğrenmesi de o kadar kolaylaşacaktır.

Çocuklarda bir dilin etkin bir şekilde kullanılabilmesi 4 yaş itibariyle mümkün olmaktadır. Fakat 3 yaş öncesi çocuklar yabancı bir dile ne kadar fazla maruz bırakılırlarsa bu dilleri konuşmaları da o kadar kolaylaşmaktadır. 0-3 yaş arasındaki bebekler de ana dilleri dışında başka bir dile maruz kaldıklarında  ‘’aynı anda öğrenme’’ adı verilen metot ile her iki dili de öğrenebilmektedir. Bu nedenle doğumdan itibaren bebeğe verilecek olan yabancı dil eğitimi, bebeğin öğretilmek istenen yabancı dile maruz bırakılması, onunla konuşularak ve müzik dinletilerek başlayabilmektedir. Bebeklere söylenebilecek veya dinletilebilecek yabancı dildeki ninniler bile onların bu dilleri hafızalarına kaydetmelerine yardımcı olmaktadır.

Dil öğrenmek hem zeka hem de hafıza gelişimi açısından çok önemlidir. Kendi ana dilimizi ve diğer yabancı dilleri öğrenirken aile tutumları da son derece önemli olmaktadır.

Aile dil eğitiminde:

  • Çocuğun yaşına uygun dil eğitimi verilmeli
  • Önce oyunlarla dil öğretimine geçilmeli
  • Küçük öykü kitaplarıyla dil gelişimlerine destek verilmeli
  • Bir anda öğrendikleri bilginin size dönmesinin beklememeli ve günlük kısa programlarla öğretime başlanılmalı
  • Israrcı ve baskıcı tutumlardan kaçınılmalı
  • Ailede yabancı dil bilen yoksa çocuğa müdahalede bulunulmamalı
  • Gerekiyorsa yeterli eğitimi almış bir uzmanla eğitime başlanılmalıdır


Bir cevap yazın