Vajinismus Yaşayan Kadınlar

Vajinismus kadınların cinsel birleşme sırasında tüm isteğine rağmen vajinayla penis birlikteliğini engellemek için istemsiz bir şekilde yaşadıkları kasılma durumudur. Vajinismus yaşayan kadınların bilmesi gereken en önemli nokta, vajinismus bir hastalık değil cinsel işlev bozukluğudur ve çözümü vardır. Bu bozukluğun kökeninde kadınların yaşadığı korku, kaygı ve endişe durumudur. Kadınlar çocukluk dönemlerinden beri uzak kaldıkları cinselliğe bir günde kendilerini açmakta zorluk yaşarlar. Savunma ve koruma mekanizmalarıdır vajinismus. İç dünyalarında yaşadıkları korkuların, kaygıların, endişelerin dışa vurulmuş, davranışa dökülmüş halidir.

Cinsel birleşme anında yaşanan kasılmaların kökeni beyinde başlar ve vajina da devam eder. İç dünyasında yaşadığı durumlar kadını birleşmeyi reddetmeye iter ve bu durum her seferinde devam eder. Vajinanın kasılması bir hastalık ile değil beynin komutu ile gerçekleşmektedir. Bu durumu yaşayan her kadın bu durumun kaderi olduğunu ve çözülmeyeceğini düşünmektedir. Vajinismus KADER değildir. Çözümü olan bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu asla unutulmamalıdır. 

Vajinismus yaşayan kadınlar çocuksu davranışlara sahiptirler. Bunu çok fazla kabul etmezler. Endişe, kaygı, korku duygularını en üst düzeyde yaşarlar. Kendilerini güvende hissetmek isterler. Karşısındaki kişiye de güven duymak isterler. Güven duymakta zorluk yaşadıkları içinde hem kendilerini güvende hissetmezler hem de bu durumdan dolayı rahatlıkla teslim olamazlar. Korku, kaygı çok fazla olduğundan dolayı birleşme gerçekleşeceği zaman terleme, titreme, ittirme, kasılma yaşayarak karşı tarafı reddederler. Cinsel birleşme anına kadar eşi ile yakınlıkta sıkıntı yaşamazlar ancak cinsel birleşmenin gerçekleşeceğini anladıkları anda korku ve kaygıları su yüzüne çıkarak eşlerini reddetmelerine yol açar. 

Vajinismus yaşayan kadınların diğer ortak özelliği ise bağımlı bir aile ilişkisi vardır. Ailesine, anne babasına karşı bağımlıdırlar. Eşlerine karşı güvensizdirler. Cinsellik konuşmaktan kaçınır, cinselliğe dair espri yapmak bile istemezler. Suçluluk duyguları ağır basar, cinsel birleşme gerçekleşemediği için hem kendilerine karşı hem de eşlerine karşı suçluluk duygusu yaşarlar. Bu duygu beraberinde eşlerini kaybetme korkusunu da ortaya çıkarır. Cinsel organdan iğrenme ve tiksinme yaşarlar. Görmek istemezler. Çekingen ve ürkektirler. Bu durumu yaşayan kadınlar cinsellikten uzak durmak, konuşmak istemedikleri için içlerine daha çok kapanırlar. Bu durumda bir uzmana başvurulması gerektiğinin farkına varılması gerekmektedir. Eğitimini almış cinsel bir danışman ile bu süreci devam ettirmek hem kendileri hem de ilişkileri için daha iyi ve sağlıklı olacaktır. Vajinismus tedavisi olan bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajina masumdur, onu suçlamak doğru değildir. Bu bozukluğun kökeni beyinde başlar. Şu asla unutulmamalıdır; Vajinismus KADER değildir. Cinsel danışmanlık ile %100 çözülebilir. 

Kocaeli Vajinismus Merkezi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın. 

Vajinismus Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın