Vajinismus Kader Değildir

Vajinismus bir hastalık değil, cinsel işlev bozukluğudur. Bu bozukluğun kökeninde endişe, korku ve kaygı bulunmaktadır. Vajinismus cinsel birleşmeye dair korku ve kaygıları olan kadının birleşmeden korunma ve savunma mekanizmasıdır. Vajinismus korku ve kaygıların görünen yüzüdür.Kasılmalar önce düşüncede başlar vajinada devam eder. Düşüncede başlayan vajinismus kadını seksi reddetmeye kadar götürür ve her cinsel birleşme deneme sürecinde kadını hep aynı kasılma noktasına getirir. Oysa ki vajinayı kasan beyin komutudur. Vajina sağlıklı ve masumdur.Vajinismus KADER değildir. Cinsel danışmanlık ile %100 çözülebilir. 

Kız çocukları daha küçük yaşlardayken ‘Kapat eteğini bacağın görünecek’ gibi güvendikleri ve inandıkları aile büyüklerinin uyarılarıyla kendilerini kapatmaları gerektiğini öğrenirler.Bu öğrenmeleri cinsellikle ilgili masumca bir soru sorduklarında azarlayıp küstürüldüklerinde, sadece eteklerini değil, kendi bedenlerine olan ilgilerini ve meraklarını da kapatarak pekiştirirler. Kendi mahremiyetlerini büyük bir gizlilikle korumayı öğrenen bu kadınlar bilmedikleri ve hiçbir zaman öğretilmeyen cinsel hayata dair kapıları ilk gece aralandığında büyük bir karmaşa ve panik yaşarlar. Panik ve karmaşa yaşayan kadının fiziksel anlamda kendini savunması kaçılmazdır. Çünkü kendi vücudu ile ilgili yaşayabileceği güzel şeylere dair her türlü inisiyatifi elinden alınmış, yaşarsa ayıp ve günah olacağı söylenen kadın kendi savunma mekanizmasını oluşturarak mücadele eder. Yapılması gereken tek şey kadının bu yolda kendisine iyi bir rehber olacak cinsel danışman bulması, her şeyi açıkça anlatması ve en önemlisi iyileşme arzusunun olmasıdır. Kadın bunu yapmayı başardığı taktirde, cinsel danışmanın ona önereceği aşk oyunları adı verilen egzersizlerle kendi kendini tedavi etmesi mümkün olacaktır. 

Vajinismus yaşayan kadınların çoğunluğu bu durum karşısında gösterdiği tepkinin fazlalığını bilir. Fakat korkuya karşı gösterdiği tepkinin aşırılığını mantıken bilmesi ve kabul etmesi bunu çözmeye yetmez. Bu durumda kadınlar iç karmaşa yaşamaya başlar. ‘Ben eşimi seviyorum, onu istiyorum kanunen benim eşim, ailem onu kabul ediyor, ben kabul ediyorum, peki bunu neden yapamıyorum gibi iç karmaşalar ve bunalımlar yaşarlar.  

Kadında sıkıntı ve gerginliğin başladığı bu noktada kendisinde eksiklik olduğu duygusuyla suçluluk yaşamaya başlar. Ümitsizlik ve karamsarlığa düşer. Vajinismus tedavisi doğru bilgi ve teknik gerektiren bir süreç olduğu için yapılacak plan tecrübeli ve nitelikli bir cinsel danışman tarafından takip edilmelidir.  Cinsel danışmanlık planına uyulduğu taktirde, umulduğundan daha hızlı ve kesin bir iyileşme elde edilecektir. Ancak kadının bu tedavi planına sadık olması ve sabırla uygulaması gerekmektedir. 

                                          Vajinismus Danışmanlığımız İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Kocaeli Vajinismus Tedavi Merkezi

 

 Bir cevap yazın