Uzaktan Eğitim Sürecinde Çocuk

Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de kendisini gösteren pandemi sonucunda eğitim sistemimizde de değişiklikler yaşanmıştı. Uzaktan eğitime geçen okullar eğitimlere ve sınavlara bu şekilde devam ederek bahar dönemi kapatmışlardı. Bu eğitim metodunun çocukların öğrenmeleri ve kendilerini geliştirmeleri açısından nasıl sonuç vereceği merak uyandıran bir konuydu. Salgının hala devam etmesi ile yeni açılacak dönemin d uzaktan eğitim olmasına karar verilerek 21 Eylül tarihi itibariyle aileler çocuklarının okul ve arkadaşlarına kavuşmalarını bekliyor olsalar da çevremizdeki ve dünyadaki gelişmeleri gözlemlediğimizde uzaktan (online) eğitim sürecinin ağırlıklı olarak devam ettiğini görmekteyiz.

Peki uzaktan eğitim sürecini en etkin bir şekilde gerçekleştirebilmek için nelere dikkat etmeli veya neler yapmalıyız?

  • Öncelikle çocuklarımızın uzaktan eğitim sırasında kendilerini bir sınıf atmosferinde hissedebilmeleri çok önemlidir. Kimsenin onu rahatsız etmeyeceği bir masada oturup eğitim materyallerinin sabit bir konumda durduğu bir çevre düzenlenmesi yapılması başlangıç için iyi bir adım olacaktır.
  • Çocuklara kamera ve ses ayarlamalarını nasıl yapacakları öğretilmeli ve ihtiyaç olmadığı takdirde ayarları ile meşgul olmamaları sağlanmalıdır.
  • Ders programı, ders saati ve araç gereçler konusundaki sorumluluğu çocuğun kendi üzerine alması sağlanmalıdır.
    Ekran karşısındaki eğitim ile birlikte çocuğu müsait zamanlarda dışarıya yönelik etkinliklere de yönlendirmek gereklidir. (bisiklet sürmek, top oynamak gibi). Çocuğun bu tarz etkinliklere ve enerjisini atmaya da ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.
  • Çocuğun öğretmenleri ve okuldaki psikolojik danışmanları ile iletişim halinde bulunmak da uzaktan eğitim sürecinin kalitesini arttırmaktadır.
  • Evde başka kardeşin var olmasının da eğitim sürecini etkilediği unutulmamalı ve bu planlama aile içerisinde konuşulup eğitim süreci ile ilgili en uygun çözümler bulunmalıdır.
  • Eğer bu uzaktan eğitim sürecinde çocuğumuz ve kendimiz ile ilgili içinden çıkamadığımız sıkıntılar yaşıyorsak destek almaktan çekinmemeli ve uzman desteği almalı böylece çevremize karşı daha sağlıklı bir iletişim halinde olacağımız unutulmamalıdır.

İçinde bulunduğumuz sürecin sadece bizleri değil çocuklarımızı da etkilediğini, bunu kendi dünyalarında yaşadıklarını, her çocuğun yansıtma ve baş etme şeklinin farklı olduğunu unutmamak gerekmektedir. Eğitim onların yaşamı ve kendilerini geliştirmeleri için çok önemli bir noktadır. Eğitim hayatları boyunca desteklerinizi her zaman onlara hissettirmeli ve gerektiğinde bir uzmana danışmaktan çekinmemelisiniz. 

Çocuk Danışmanlıklarımız Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Çocukların Gelişiminde Faydalı Eğitimler İçin Tıklayın.Bir cevap yazın