Travmatik Süreçler

Koronavirüs salgınına bağlı oluşan travmatik etkiler ile ilgili bu zamana kadar pek çok konu geçmiştir. Söylenenlerin birçoğu da yaşanan endişe, kaygı ve panik ile ilgiliydi. İnsanlar kimi zaman travma kelimesini kullanırken bile tereddüt etmekteler. Bunun sebebi ise pek çok insanın travmanın ne demek olduğunu tam olarak bilmemeleri ya da belki de kendilerinin büyük bir travmatik olaya maruz kalacaklarını düşünemiyor olmalarıdır.

Öncelikle travma kişinin yaşamsal tehlike teşkil eden durumlara maruz kalması veya bu tür durumlara tanıklık etmesi ya da bir yakınının başına böyle bir olayın gelmesi durumudur. Her bireyin travmatik olaylara karşı verdiği tepkiler farklıdır. Kişinin hangi boyutlarda psikolojik ve bedensel olarak tehdit altında kalmasına göre değişebilir.
Travmatik olay (deprem, ölüm gibi) yaşamış bireyler aşırı korku, çaresizlik tepkileri verip, sıkıntı çektikleri olayları tekrar hatırlayabilirler. Yaşamış olduğu olayı çağrıştıran bir durumla karşılaştıklarında yoğun bir psikolojik sıkıntı duyabilir veya fizyolojik bir tepki gösterebilirler. Bunlarla birlikte öfke patlamaları, kaygı, uyku bozuklukları ve huzursuzluk gibi belirtiler de görülebilir.

Bugün içinde yaşadığımız salgın sürecine bağlı olarak dünyanın pek çok yerindeki insanlar travmatik durumları yaşayabilmektedir. Öncelikle kendimiz ve yakınlarımızda salgını yaşayan kişiler var ise ya da sevdiğimiz kişileri kaybettiysek büyük ihtimalle bu süreç sona erdiğinde yoğun olarak travma sonrası belirtileri (endişe, huzursuzluk gibi) yaşayabiliriz. Salgın öncesinde travmatik bir olay yaşamış kişiler genel olarak bakıldığında kaygı düzeyleri yüksek bireylerdir. Bu kişilerin de travma sonrası yoğun endişe duygusu belirtileri göstermeleri de muhtemeldir. Ancak travma yaşayan her birey olayları aynı şekilde yaşayıp tepki vermez yani herkeste travma sonrası stres bozukluğu olmayabilir. Düşünceleriniz, tecrübelerinizden konuşmak ve bunları paylaşmak sizi rahatlatacak ve kaygılarınızı azaltacaktır. Toplum sağlığı merkezleri ve devletin bizden istediği önlemleri alabilirsek kaygı düzeyimizi kontrol altında tutabiliriz.

Bütün önlemleri alıp dikkat etmenize ve düşünce-duygularınızı paylaşmanıza rağmen yaşam kalitenizi gerçekleştirmekte, rutinlerinizi yapmanızda sıkıntı yaşıyorsanız travma konusunda tecrübeli bir ruh sağlığı uzmanı ile çalışabilir, destek alabilirsiniz. Travma psikolojisi ruh sağlığı alanı içerisinde özel ve önemli bir alandır. Bu sebeple gideceğiniz uzmanın travma alanında uzmanlaşmış olmasına dikkat edilmelidir. Yardıma ihtiyaç duyulduğunda mutlaka bir uzman ile görüşülmelidir. Toplumumuzun ve dünyanın geçirmiş olduğu bu zorlayıcı süreçten en az fiziksel ve ruhsal hasar ile çıkabilmemiz için maske-mesafe ve hijyen kuralına uymamız oldukça önemlidir. Sağlıklı yarınlara…

Danışmanlıklarımız Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın.

Pandemi Dönemi Hijyen ve Dezenfeksiyon Eğitimleri Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın