Sonbahar İle Canlanan Duygular

Yaz mevsiminin bitişi sonbaharı karşıladık. Sonbahar denilince çoğu insanın aklına ilk gelen kelime hüzündür. Açık havada uzun saatler geçirilen güneşli günlerin sona ermesi ile birlikte doğada hava sıcaklığı düşmesi, yaprakların dökülmeye başlaması gibi değişiklikler olmakta ve bu değişim insanları da etkilemektedir. Beyindeki kimyasal maddelerden birisi olan serotonin yani mutluluk hormonu sonbahar ayında güneş ışınlarının azalması ile birlikte düşmekte ve bu da depresyona neden olabilmektedir. Sonbahar depresyonu ya da mevsimsel depresyon sonbaharın gelmesi ile başlamakta ve yaz ayının başlaması ile sona ermektedir.Mevsimsel yaşanan bu durum kişinin bünyesinde fiziksel ve ruhsal etkilerde kendisini göstermektedir.

Mevsimsel değişikliğe bağlı olarak saç dökülmesi, iştahsızlık, mide sorunları gibi rahatsızlıklar birlikte seyredebilmekte ve bu durum sıklıkla her sene aynı dönemlerde tekrar etmektedir. Cinsel istekte azalma, mutsuzluk, sıkıntılı ve çaresiz olma, uykusuzluk, sinirli ruh hali depresyonun belirtileri olmakla birlikte özellikle sonbahar aylarında bu gibi belirtilere sıklıkla rastlanılmaktadır.

 

     Sonbahar depresyonunda en çok karşılaşılan belirtiler:

  • Mutsuzluk, ümitsizlik
  • Suçluluk duygusu
  • Kendini değersiz hissetme
  • Çabuk yorulma
  • Sinirlilik
  • Sürekli üzgünlük hali
  • Ölüm, intihar düşünceleri
  • Aşırı kilo alma veya kilo kaybı
  • Uyku bozukluklarıdır

 

Tedavisi depresyon tedavisi ile aynı olmaktadır. İlaç ve psikoterapi tedavisi aynı zamanda uygulandığında daha olumlu ve hızlı sonuç alınmaktadır. Tedavi sürecindeki en önemli karar uzmanın önerilerine uymak ve uygulanan tedaviyi kararlılıkla sürdürebilmektir. İlaç ve psikoterapi tedavisi dışında uygulanabilecek yöntemler; açık havada yürüyüşe çıkmak, yağlı yiyeceklerden uzak durmak, kendine zaman ayırmak, sevilen aktivitelerde bulunmak, bedensel ve ruhsal olarak rahatlamayı sağlayan faaliyetler yapmaktır (spor ve yoga gibi). Spor, vücuttaki stresi azaltmaya yardımcı olduğu gibi metabolizmayı hızlandırıp enerjiyi arttırmaktadır.Zihinsel dinginlik ile bedensel sağlık bir araya geldiğinde bireyler mental olarak rahatlayacaklardır. Sonbahar mevsiminin gelişi ile bireylerin girdiği bu duygu durumu geçicidir. Bunu fark ederek o şekilde düşünmek ve davranmak gerekmektedir. Kişisel kendilerini rahatlatarak her anın güzelliğini o anda farketmelidir. Eğer bu durum devam ediyorsa bir uzmana danışmaktan çekinilmemelidir. 

Bireysel Danışmanlıklarımız İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Sağlıklı Yaşam Eğitimleri Hakkında Detaylı Bilgi İçin TıklayınBir cevap yazın