SÖMESTR TATİLİ NASIL VERİMLİ GEÇİRİLİR?

Öğrencilerin heyecanla beklediği yarıyıl tatili yaklaşmakta. 15 günlük bu tatil çocuklar için hem bir nefes alma hem de eşsiz bir fırsat olarak görülebilir. Çocukların hem eğlenerek hem de öğrenerek geçirecekleri verimli bir sömestr tatili için ailelerin bazı noktalara dikkat etmeleri gerekiyor.

Eğitim-öğretim yılının ilk döneminin bitmesine sayılı günler kala bazı çocuklar hazırlanma, motivasyon, organizasyon eksikliği gibi sebeplerle karnelerinde iyi sonuçlar getiremeyebilirler. Fakat burada aileler bunu sadece çocuğun başarısızlığı olarak görmemelidirler. Çünkü birçok başarısızlığın nedenine baktığımızda aile içi yaşanılan durumlar ve ebeveynlerin tutumlarından kaynaklı olabilir. Çocuğun aile arasında yaşanılan tartışmalara şahit olması, bazı sorunların çocuk ile paylaşılması ve çocuğu taraf olmaya zorlama gibi tutumlar çocuğun psikolojisini bozabilmektedir. Yaşanılan kardeş kıskançlığı, ev değişikliği gibi durumlar da çocuğun kafasını karıştırabilir.

Çocuğun karne notları ne olursa olsun onun yeni döneme daha istekli ve başarılı olmasına yönelik motive edilip bu 15 günlük süre verimli bir şekilde planlanmalıdır. Karne notu ödül ya da ceza için belirleyici bir unsur olarak görülmemelidir. Zayıf karne notu getiren çocuklar tehdit edilmemeli ve azarlanmamalıdır. Ailelerin aşırı beklentili tutumları, çocuğu sert şekilde eleştirmeleri ve tehdit etmeleri çocuğun başarısını olumsuz etkilemektedir. Çocuğu zayıf notları için yargılamak yerine onun daha başarılı olması için neler yapılabileceği araştırılmalı, başarısızlığın nedenlerine bakılıp diğer dönemin nasıl daha iyi olacağına dair planlar yapılmalıdır.

Çocukların okul koşuşturmaları içerisinde çok yıprandıklarını düşünen aileler, sömestr tatilinde çocuğu rahatlatmanın ayarını iyi bir şekilde planlayamazlarsa bazı olumsuz durumlar görülebilir. Sayılı günlerin çabuk geçtiği ve çocuklar için tam tersi bir tempoya dönmenin kolay olmadığı unutulmamalıdır. Çünkü çocuk için tatil bitiminde okula gitmek tüm zevklerinin bittiği bir etkinlik olarak algılanabilir. Bu tatil doğru şekilde değerlendirilemez ise; okula gitmeden karın ağrıları ve miğde bulantıları görülmesi, masa başında oturup dikkati toplama becerilerinin gerilemesi, tam oturmamış bilgilerin unutulması gibi durumlar görülebilir.

Ailelerin bu tatili verimli bir şekilde değerlendirebilmeleri için; çocuğu kötü notlar yüzünden tehdit etmemeli, çocuğu başkalarının başarıları ile kıyaslamamalı, çocuğun yeni dönemde daha başarılı olacağına dair motivasyonunu sağlamalı ve onu sıkmayacak planlar yapmalı, bir ödül sözü verilmişse yerine getirmeli, çocuk ile zaman geçirilmeli (birlikte sinemaya gitmek, kitap okumak gibi), evdeyseniz birlikte oyunlar oynamalı, sportif ve sanatsal faaliyetler gerçekleştirilmeli, çocuğun merak ettiği tarihi mekanlar gezilmeli, akrabalar ziyaret edilmeli, tatilde sürekli ders çalışması yönünde baskı kurulmamalı, televizyon, bilgisayar ve tablet ile çok fazla vakit geçirmesine izin verilmemeli, verimli ders çalışma teknikleri konusunda destek alması için yardımcı olunmalıdır.

Şimdiden tüm öğrencilerimize verimli bir şekilde geçirebilecekleri iyi tatiller dilerim…Bir cevap yazın