İlişkilerde Bakış Açısının Önemi

Çiftlerin bazen yaşadıkları sorunları ve tartışmaları sertleştirebilirler ve onlara siyah bir gözlükle bakabilirler . Ümitsizlik ve çaresizlikle ilişkilerini mutsuzluğa mahkum edebilirler.  Bazen de bu sorunları yumuşatabilirler ve onlara pembe bir gözlükle bakabilirler. Ümit ve mutluluk duygularıyla ilişkilerini keyifli bir sürece sokabilirler. 

“Pembe gözlük ” takabilmek için neler yapmak gerekiyor ?

 İlişkilerde  sergilediğimiz davranışlarımızın doğruluğunu sorgulayıp düşündük mü hiç? Kadın-Erkek ilişkileri aslında sistematik bir şekilde kurulur ve karşılılık ilkesi ile ortaya çıkar. Yani benim tavırlarım ve davranışlarım senin davranışlarını etkiler. Bu bir etkileşimsel sistemdir ve bu noktada düşünce kalıplarımız önem kazanır. Düşünceler duygularımızı, duygularımız ise davranışlarımızı doğurur. Eğer yanlış olan davranışlarımız değişmez ise ilişkilerimizde kazanım gerçekleşmez. 

Aslında  sorunlu olan ilişkilerimiz değil davranış kalıplarımızdır. Bu noktada ilişkinizi ve dolayısıyla hayatı daha güzel hale getirmek için neler yapabilirsiniz ?  Şöyle ki davranışlar eleştirilebilir fakat insanın kişiliği eleştirildiğinde doğal olarak problemler ortaya çıkar. Bu sebepten ilişkilerimizde davranışlar üzerinden  iletişim kurulması gerekir. Ayrıca iletişimde BEN dilinin kullanılması, açık ve net olunması çok önemlidir.

 Örneğin; eve geç gelen eşin geç gelmesini eleştirmek yerine , bu davranışın kendinde neler hissettirdiğini söyleyerek iletişime geçmek doğru olandır. “ eve geç gelmenin bende neler hissettirdiğini söylemek istiyorum. Kendimi değersiz hissediyorum.” gibi. Bu davranış şekli ilişkilerde talepleri olumlu bir ricaya dönüştürecektir. Talepler kavga çıkarır fakat Olumlu Eylem Dili  ilişkiyi ve hayatı daha güzel hale getirir.

Mutluluğun sırrı ? 

Mutlu çiftlerin en büyük sırlarından biri ;

  • Birlikte eğlenebilmek
  • Aynı şeylere kahkaha atabilmek ve 
  • Birbirlerini güldürebilmektir.
  • Çiftlerin ilişki dinamiğindeki uyumu ve doyumu arttırarak ilişkinin niteliğini iyileştirmek, eşler arasındaki iletişim ve uzlaşma becerilerini geliştirmek mutluluğa giden yoldur. 

Çiftlerin ilişkilerde sorun yaşamasının ve mutsuzluğunun birincil nedeni iletişimsizlik ,iletişim hataları yani iletişim kurma becerilerinin yetersizliğidir. 

İletişim;

  • Anlayarak dinlemek
  • Düşünce ve duyguları suçlamadan ve genelleme yapmadan paylaşabilmek
  • Somut ve net konuşmak
  • Fikirlerine ve tercihlerine saygı duymaktır

 

Yıkıcı iletişim biçimlerinin naif bir bakış açısıyla yapıcı ve kabul edilebilir bir biçime sokulması gerekmektedir. Dikkat edilecek olursa yıkıcı ve yapıcı iletişim biçiminde , karşı tarafa verilmek istenen mesajın yapıcı olan iletişim ile ulaşma şansı çok daha  yüksektir.  

Örneğin;

“Sen beni incitmekten zevk alıyorsun ’’ yerine “ senden bunları duymak beni çok incitti” gibi “Beni her zaman başkalarının yanında aşağılıyorsun ” yerine  “geçen gün Ahmetlerin yanında söylediklerin beni utandırdı ” ifadesi daha kabul edilebilir bir iletişim biçimidir.               

İlk işlev eşinizin aslında söylemekte olduğu sözlere odaklanmaktır. Çoğumuz başkalarının ne söylediğini nadiren dinleriz. Dinlememiz gerektiği anlarda duyduklarımızın yarattığı etkiye cevap veriyor oluruz. Başka bir değişle bizler kendi verdiğimiz tepkileri dinliyoruz. Problemler insanların ruhunda bir sıkışıklık yaratır ve gözünü kör, kulaklarını sağır eder. Oysa ki  her zaman her koşulda önümüzde seçenekler vardır. Öncelikle çiftlerin birbirlerini dinleyip iyi iletişim kurmaları oluşacak problemleri azaltacaktır.                                  

Bu sebepten Çiftler birbirleriyle konuşmalıdır ve  önemle dikkat edilmesi gereken şey Ne söylendiği değil nasıl söylendiğidir. 

Sonuç olarak önce ötekini anlamak , anladığını ona hissettirmek  daha sonra kendi fikirlerini dile getirmek doğru yoldur .

Erkeklerle Kadınlar Birbirinden çok Farklıdır ..

Her kadının içinde erkeksi bir yön (eril enerji) her erkeğin içinde de kadınsı bir yön (dişi enerji) vardır. Bu karışım olmadan bir bütün olarak var olamazdık . Kadın psikolojisi, erkek psikolojinin aynadaki yansıması gibidir. Birçok açıdan erkeklerle kadınlar farklı oldukları kadar birbirlerinin tamamlayıcısıdırlar da . Günümüzde yaşanan ilişki çatışmalarının nedenlerinden biri , farklılıkları kabul edememek  ve zamanla birbirimize benzeyerek bu farklılıkları kaybetmektir. Kişiler kim olduklarını kabul eder ve karşı cinsin farklılıklarını algılarlarsa, kendi gerçek kimliklerinden ödün vermeden , birbirlerini tamamlayan özellikleri de geliştirebilirler.

 Eşler birbirine sevgi ve saygı duyarak  aralarındaki farklılıkları canlı tuttukları sürece , ilişkilerinde aşkı, çekiciliği, tutkuyu  ve gizemi de sürdürebilirler.

 Bir  ilişkide aşkı sürdürebilmek için farklılıklarımızı korurken , eşimizin niteliklerini zamanla kendi içimize katmaya çalışmalıyız. 

Farklılıkları sevmeyi , taktir etmeyi , kabullenmeyi ve anlamayı başardığımızda , kendi içimizde bütünlüğe kavuşabiliriz. Huzur bulabiliriz ve mutlu olabiliriz ..

Çift Danışmanlıkları Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Evlilik ve Çift Psikolojisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın