MOXO Dikkat Performans Testi

Türkiye’ye yeni gelen ve sayılı merkezde uygulanabilen, %90 oranında güvenirliği olan tek dikkat testi MOXO Dikkat Performans Testi merkezimizde uygulanmaya başlamıştır.

Hemen Ara!     0530 799 73 41

Randevu Al!     0262 332 18 41

MOXO  dikkat performans  testi 6 yaş ve üzeri kişiler için geliştirilmiş  ADHD-DEHB Dikkat Eksikliği Hiperaktivite tanısına yardımcı olan, bilgisayar üzerinden yapılan görsel ve işitsel çeldiricilerin –dikkat dağıtıcıların-  kullanılarak kişinin dikkat performansını ölçen  bir testtir. Doğru tanı koymada yardımcıdır ve  güvenilirliği % 90 ‘dır.

BİLGİSAYAR ÜZERİNDEN YAPILAN TESTLERİN AVANTAJLARI NELERDİR ?

  1. OBJEKTİFLİK : Objektif ve matematiksel-sayısal- bir sonuç vermesi bu testin en büyük avantajıdır. Öğretmen veya ebeveynin duygularından etkilenilmemektedir.
  2. ÖLÇÜLEBİLİRLİK VE DOĞRULUK : Kişinin dikkatini ölçmede bilgisayarlı testler soru cevap şeklinde yapılan testlere göre daha somut ve doğru sonuç vermektedir.
  3. DOĞRUDAN DEĞERLENDİRİLEBİLME : Test öncesi kişinin herhangi bir ilaca veya test hazırlığına ihtiyacı yoktur.
  4. HIZLI SONUÇ : Test sonlanır sonlanmaz “online” hızlı sonuç alınır.

Tedavi Edilmeyen Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Ergenlik ve Yetişkinlikte de Sorun Yaratıyor!

Küçük yaşlarda farkedilmeyen ya da farkedilse de tedavi sürecine girilmeyen sorunlar ergenlik ve yetişkinlikte de devam ediyor. Derslerde başarısızlık, düzensizlik, yaramazlık, bağımlılığa eğilimli olma, problemler dolayısıyla sık okul değiştirme, ilerleyen yaşlarda sıkça iş ve partner değiştirme gibi problemlerle yüzleşilebiliyor.

Erken Tanının Önemi

DEHB, organik bağlantıları kanıtlanmış biyokimyasal bir rahatsızlık. Bu nedenle tanı ve tedavisi büyük önem taşıyor. Erken yaşta tanı konması ve tedaviye başlanması ile çok büyük yol alınabiliniyor ve kişinin hayatı değişebiliyor.

Ergenlik ve yetişkinlik döneminde de tanı ve tedavi büyük oranda iyileşme sağlıyor.

Lise ve Üniversiteye giriş sınavlarından önce DEHB tanısı

Çocuk ve gençlerde sıkça dikkat dağılması, derslerde başarı gösterememe, ders çalışamama gibi sorunlar görüldüğünde mutlaka bir uzmana danışılması öneriliyor.

Tanı için şu anda dünyada en son teknolojiyle oluşturulan ve %90 güvenilirliği olan ‘Dikkat Performans Testi: Moxo’ kullanılıyor. Amerika, İngiltere, Almanya, Hollanda, İspanya gibi 20’ye yakın ülkede sonra Türkiye’de de kullanılmaya başlandı. Üç yıl içinde dünyada yaklaşık 200 bin Moxo testi yapıldı.

Yeni yöntemlerle, dijital ortamda pek çok çeldirici kullanılarak oluşturulan test somut ve matematiksel sonuç veriyor. Moxo testinde, bugüne kadar başka hiçbir DEHB testinde kullanılmayan ‘çeldiriciler’ kullanılıyor. Test sırasında kişi pek çok farklı çeldiriciye maruz kalıyor Tamamen dijital olması nedeniyle subjektifliğe –öznelliğe-yer bırakmıyor, objektif sonuçları gösteriyor.

Tanı sayesinde başlanacak tedavi yöntemi ve tedavinin gidişatını da somut bir şekilde gözlemleyebiliyor.