Renklerin Psikolojik Etkileri

Günlük hayatta her ne kadar farkında olmasak da renkler psikolojimizi etkileyebilmekte. Her renk, hem duygusal hem de psikolojik tepkilerle ilişkili olabilmektedir. Bu sebeple renklerin psikolojimiz üzerindeki etki ve anlamlarını bilmek renkleri kullanırken önemlidir. İç dünyamızı dış dünyaya yansıttığımız noktalardan bir tanesi de renk seçimlerimizdir. 

Peki o halde renklerin anlam ve psikolojik etkilerine bakacak olursak:

Yeşil renk; pozitiflik, zenginlik, sakinlik ve tazeliği ifade eder. Gözler için en rahat renktir ve görmeyi kolaylaştırmaktadır. Yeşil rengi seven bireyler kendilerine değer veren kişilerdir. Otorite ve inandırıcılıkları ile çevrelerindeki insanları kolayca etkisi altına alırlar. Kitap okurken veya ders çalışırken yeşil kalem kullanarak çalışmalarınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Mavi renk; güvenirlik, sakinlik, huzur, sevgi, sadakat ve zekayı yansıtır. İş görüşmesine giderken mavi renk giyinmek ise işe alınma şansınızı arttırabilir. Bu rengi seven kişiler çevreleri ve kendileriyle barışıktırlar. Finansal kurumlar, sosyal ağlar ve güzellik salonları tarafından bu renk kullanılabilir.

Siyah renk; güç, zarafet ve otoriteyi yansıtır. Genel olarak modacılar ve lüks markalar tarafından bu renk tercih edilir. Aynı zamanda acı ve kederi de yansıtabilmektedir.

Beyaz renk; temizlik ve saflığı yansıtır. Beyaz ile boyanan yerler daha geniş ve ferah gözükür. Aynı zamanda beyaz temizlik ve sağlık açısından da önemlidir. Bu sebeple sağlık sektöründe genellikle bu renk kullanılmaktadır. (ilaç kutularının beyaz renk olması)

Kırmızı renk; dikkat çekici ve iştah açıcı bir renktir. Sevgi, aşk ve tutkuyu temsil eder. Kan basıncı ve solunumu hızlandırır. Bu rengi seven insanlar; aktif, atılgan ve girişken kişilerdir.

Pembe renk; sağlık, mutluluk ve şefkati yansıtır. İnsanı yumuşatan ve sakinleştiren bir renktir. Kahverengi renk; sağlamlık ve güvenirliği yansıtır. Bu renk, doğal ve rahat bir hava yaratmaya yardımcı olur.

Sarı renk; sıcaklık, enerji, neşe ve mutluluğu yansıtır. Restoranlarda genellikle kullanılan bir renktir, çünkü iştah açan bir özelliğe sahiptir. Bu rengi seven kişiler değişimlerden hoşlanıp enerji saçan bireylerdir.

Mor renk ise lüks hayat, zenginlik ve asaleti yansıtır. Aynı zamanda romantizm ve duygusallığın da rengidir.

Renklerin anlamları bizleri yansıtan özelliklerdir. Hepimizin sevdiği ve giymekten, kullanmaktan hoşlandığı renkler bulunmaktadır. üzgün, mutlu, heyecanlı, şefkatli gibi pek çok duygumuzun dışa vurumlarıdır. Çocuklarda da aynı şey geçerlidir. Çizdikleri resimlerde kullandıkları renkler iç dünyalarının kağıda aktarılmış halidir. Bunun eğitimi alan ebeveynler çocukları hakkında daha çok bilgiye sahip olabilir ve eğer bir problem varsa bunu çok önceden fark etmiş olurlar. Ortaya çıkan durumda uzman desteği almaktan çekinmemek gerekir. 

Danışmanlıklarımızı İncelemek Ve Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın. 

Resim Analizi Eğitimi Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın.Bir cevap yazın