Parmak Emme Davranışı ve Sebepleri

Çocuklar dünyaya gelir gelmez çevreyi ağız yolu ile tanıyıp oyuncaklarını, parmaklarını ve evde bulmuş oldukları hemen hemen her şeyi ağızlarına götürürler çünkü bu yöntem onların çevreyi tanıma şeklidir. Bu durum bebeğin ilk dört yılı için normal bir evre olmakla birlikte bu süreç 4 yaşından sonra halen devam ediyorsa altta yatan bir sıkıntıya işaret ediyor olabilir. 4 yaşından sonra çocuğun oral dönemde kalmak istemesi, bebeksi olarak kalmaya olan ihtiyacından kaynaklı olabilir. Bu gelişimsel olarak çocuğun geriye dönüş olarak yaptığı bir harekettir. Bunu yapmasında ise pek çok farklı nedenler olabilir. Örneğin yeni kardeşi olan bir çocuk kardeşine daha fazla ilgi gösterildiğini düşünüp kendisi de aynı ilgiyi görebilmek amacıyla bebeksi hareketler gösterip parmak emebilir.

Anne-babasının ilgisini ve sevgisini çok fazla görmeyen çocuklar da ihtiyaçlarını bu şekilde gösterebilirler. Korkuları olan çocuklar veya evde ebeveynler arasındaki tartışmalara maruz kalan çocuklarda da bu tarz davranışlar görülebilir. Bu gibi durumların dışında daha birçok farklı nedenler görülebilir. Çocuğunuzda parmak emme davranışı varsa ve vazgeçiremiyorsanız öncelikle onu anlamaya çalışmalı, gözlemlemeli ve nelerin yolunda gidip gitmediğine bakmanız gerekir. Belki sizin için önemsiz ya da normal gözüken durumlar onların yetişkinliklerini etkileyebilecek derin yaralara sebep olabilir.

Çocuklardaki bu davranış genellikle 3 yaş civarında bırakılır. Bu yaştan sonra çocuğunuzda parmak emme devam ediyorsa durum biraz daha gözlemlenmeli ve kendinize şu soruları sormalısınız: ‘Çocuğumdaki bu davranış özel durumlarda mı gerçekleşiyor yoksa gün içerisinde çoğu zaman devam mı ediyor?, ‘Çocuğumun bu davranışı onun sosyal aktiviteleri yapmasına engel oluyor mu? ‘Konuşması, telaffuzu veya dil kullanımında engel oluşturuyor mu?’

Parmak emme davranışının 4 yaştan sonra devam etmesi genellikle psikolojik kaynaklıdır. Öncelikle çocuğunuzla beraber kaliteli zaman geçirmelisiniz. Çünkü aile ile geçirilen zamanlar çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir.
Çocuktaki bu davranış kesinlikle baskı yoluyla önlenmeye çalışılmamalıdır. Baskı yapıldığında tırnak yeme, tik, alt ıslatma gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Zorlamak, eline vurmak, eline acı sürmek gibi davranışlar da çocuğa uygulanmamalıdır. Ailenin çocuğun parmak emme davranışını evde sürekli olarak konuşarak gergin bir havaya neden olması, çocukta bu davranışın yok olmasını engellemediği gibi sorunlara da yol açar.
Eğer bu davranış uzun sürdüyse ve buna ek belirtiler de eşlik ediyorsa mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.

Çocuk Danışmanlığı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Çocuk Gelişiminde Destekleyici Eğitimler İçin Tıklayın.Bir cevap yazın