Özgüven Duygusu

Hayatımızda önem taşıyan kavramlardan biri de özgüven duygusudur. Kendimizi rahatça ifade etmekten sosyalleşmeye, benliğimize anlam katmaya kadar pek çok konuda bizlere yardımcı olan özgüvenin temelleri çocukluk yıllarımıza dayanmaktadır.
Çocukluk günlerimiz, sosyal ortamlarımız veya iş yaşamımıza dair hatırladığımız kişileri düşündüğümüzde aklımıza en çok kimler gelmekte? Yakın arkadaşlarımızın dışında kendine güveniyle dikkat çekenler mi yoksa çok sessiz kişiler mi gelmekte? Bu şekilde baktığımızda da özgüven öne çıkan bir özellik olduğunu görmekteyiz.
Depresyon, sosyal fobi, kaygı bozuklukları, yeme ve kişilik bozukluğu çeken bireylerde özgüven eksikliğine daha çok rastlanılmaktadır.
Özgüven eksikliğine neden olan faktörlere baktığımızda; çocukluk döneminde ihmal edilme (susturulmak ya da düşünce belirtilmesine izin verilmemesi), çocukluk tacizleri, dış görünüş ile barışık olunmaması, ebeveynlerin yüksek beklentileri gibi sebeplerdir.
Özgüven eksikliği çeken bir bireyde; arkadaşlarına hayır diyememe, sınır koyamama, sosyal ortamlardan kaçınma, kendini değersiz ve başarısız olarak görme, umutsuzluğa kapılma, karar almada güçlük çekme, fikrini dile getirememe, çok fazla başkalarına ihtiyaç duyma gibi belli başlı davranışlar görülür. Kendini yok sayarak çevresi için yaşamaya başlar. Çevresindeki kişileri mutlu etmek için kendinden taviz vermeye başlar bireyler. Özgüven gelişimi başladığında bu duygularda azalmaya başlayacaktır. Burada önemli nokta bu süreçte sabır göstermek ve sonuna kadar gitmektir. 
Eğer özgüven konusunda yetersiz olduğunuzu düşünüyorsanız öncelikle sorunu çözmek için, o sorunun varlığını kabul etmemiz gerekir. Özgüvenliymiş gibi görünmek yerine eksikliklerimizi fark edip çözüm için ne yapabileceğimizi düşünmek, yaşanabilecek ruhsal yıpranmaları engellememize yardımcı olacaktır.
Özgüveninizi arttırmak için:
• Olumsuz iç konuşmalarınızı keşfedip olumlu düşüncelerle değiştirin.
• Olumlu yanlarınızı keşfedin.
• Görünüş ve giyiminize dikkat edin.
• Farklı hobiler edinin.
• Sizin için önemli olan hedefler belirleyin.
Özgüven gelişimini sağlamak sizlerin elinde. Bu süreçte önemli olan kendinizi dinlemeniz ve önemli olanın siz olduğunuzu bilmeniz gerekir. Siz kendinize güvendiğinizde her şey rayına girecektir. Unutmayın ki siz gerçekten isteyip kendinize güvendikten sonra başarı kendiliğinden gelecektir… 

Bireysel Danışmanlık Hizmeti Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Kişisel Gelişim Eğitimleri Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın