Otizm ve Ebeveyn Tutumları

FARKINDAYIZ FARKLI DEĞİLİZ☘️

Nisan ayı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ‘’Otizm Farkındalık Ayı’’ olarak anılmakta. 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü olarak anılıp otizmli çocuk ve bireylerin yaşamış oldukları sorunlara dikkat çekmek amacıyla vakıflar ve birçok kurum kampanya başlatarak o gün mavi giysiler giyerek ya da mavi obje takarak sosyal medya hesaplarında ‘Otizme Mavi Işık Yak’ etiketi ile fotoğraflarını paylaşarak otizme farkındalık oluşturdular.
Ülke olarak zor günler geçirdiğimiz bugünlerde otizmli çocuğa sahip aileler de zorluk yaşayabilmektedirler. Çünkü virüs salgını sebebiyle yaşanan kaygı ve stres otizmli bireyleri de etkileyebilmektedir. Okullar ve özel eğitim kurumlarının kapanması ile birlikte otizmli çocuklarımızın yaşam ve rutinlerinde alışmadıkları değişiklikler ortaya çıktı. Değişikliklere direnç göstermeleri ile bilinen çoğu otizmli birey bu süreçte öfke, huzursuzluk, gerginlik, içe kapanma gibi belirtiler yaşayabilmektedir.

Peki yaşanan bu süreçte aileler neler yapmalı ve çocukların eğitimine nasıl destek olmalıdırlar?
✓ Evde onlara huzurlu bir ortam sağlanmalı
✓ Uyku, yemek, oyun ve etkinlik saatleri planlanmalı
✓ Özel eğitimci öğretmenlerin destekleri ile önerilen materyal yardımları ile çocuklara evde destek olunmalı
✓ Yüksek düzeyde direnç göstermeyen çocuklarımızın online eğitim programlarından faydalanmaları sağlanmalı
✓ Eğitim dışındaki saatlerde çocuğun rahatlayıp enerjisini olumlu yönde atması için evde güvenli oyun alanları oluşturulmalıdır.

Otizmli olan çocuklarımıza yaklaşımımız büyük önem taşımaktadır. Çocukların kendilerini huzurlu ve güvende hissedecekleri ortamları oluşturmak bizler elindedir ve bu ortamlar oluşturulduğunda onlar daha yapıcı ve bizlere karşı açık olacaklardır. Bu süreçte özel eğitim ile uzman desteğine başvurmak hem ebeveynler için hem de çocuklar için çok faydalı olabilir. Otizmli çocuklarla bir arada eğitim alması kendisi gibi başka kişilerin olduğunu fark etmesini de sağlayacaktır. 

Çocuk Danışmanlıklarımız Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Otizm  Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın