Kocaeli Vajinismus Tedavi Merkezleri

Bazı kadınlar için vajinal kaslar, vajinal penetrasyon girişiminde bulunduklarında istemsiz veya sürekli olarak kasılır. Buna vajinismus denir. Kasılmalar cinsel ilişkiyi engelleyebilir veya çok acı verici hale getirebilir.

Bu olabilir:

– ortak penetrasyon girişiminde bulunurken
– bir kadın tampon yerleştirdiğinde
– bir kadına vajinal bölgeye dokunulduğunda

Vajinismus cinsel uyarılmayı engellemez ancak penetrasyonu engelleyebilir.

Nazik bir pelvik muayene tipik olarak kasılmaların nedenini göstermez. Hiçbir fiziksel anormallik duruma katkıda bulunmaz.

Cinsel işlev bozukluğu hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir ve genellikle tedavi edilebilir.

Bu senin hatan değil ve utanılacak bir şey değil. Yine de, bu bozukluklar ilişkilerinize ve yaşam kalitenize müdahale edebilir.

Uzmanlar tam olarak kaç kadının vajinismusa sahip olduğunu bilmiyor, ancak bu durumun nadir olduğu düşünülüyor.

Vajinismus türleri

Vajinismus iki türe ayrılır:

Birincil vajinismus: vajinal penetrasyon asla sağlanamadığında

İkincil vajinismus: vajinal penetrasyon bir kez elde edildiğinde, ancak artık mümkün olmadığında, potansiyel olarak jinekolojik cerrahi, travma veya radyasyon gibi faktörlere bağlı olarak

Bazı kadınlarda menopozdan sonra vajinismus gelişir . Östrojen seviyeleri düştüğünde, vajinal yağlama ve elastikiyet eksikliği, ilişkiyi ağrılı, stresli veya imkansız hale getirir. Bu, bazı kadınlarda vajinismusa yol açabilir.

Disparoni

Disparoni, ağrılı cinsel ilişki için kullanılan tıbbi terimdir. Genellikle vajinismus ile karıştırılır.

Bununla birlikte, disparoni şunlara bağlı olabilir:
– kistler
– Pelvik inflamatuar hastalık
– vajinal atrofi

Vajinismus nedenleri

Her zaman vajinismus için bir sebep yoktur. Koşul şunlarla bağlantılıydı:

– geçmiş cinsel taciz veya travma
– geçmiş acı verici ilişki
– duygusal faktörler

Bazı durumlarda doğrudan bir neden bulunamaz.

Teşhis yapmak için doktorunuz fizik muayene yapacak ve tıbbi ve cinsel geçmişinizi soracaktır. Bu geçmişler, kasılmaların altında yatan nedene dair ipuçları vermeye yardımcı olabilir.

Vajinismusun belirtileri

Vajinal kasların istem dışı kasılması vajinismusun birincil semptomudur ancak durumun şiddeti kadınlara göre değişir. Her durumda vajinanın daralması içeri girmeyi zorlaştırır veya imkansız hale getirir.

Vajinismusunuz varsa vajinal kaslarınızın kasılmalarını yönetemez veya durduramazsınız.

Vajinismus, vajinal penetrasyon korkusu ve penetrasyonla ilgili azalmış cinsel istek gibi ek semptomlara sahip olabilir.

Vajinismuslu kadınlar, vajinaya herhangi bir şey sokulduğunda genellikle yanma veya batma ağrısı bildirirler.

Vajinismusunuz varsa, bu cinsel aktivitelerden tamamen keyif almayacağınız anlamına gelmez. Bu rahatsızlığı olan kadınlar hala cinsel zevki hissedip arzulayabilir ve orgazm olabilir.

Aşağıdakiler dahil birçok cinsel aktivite penetrasyon içermez:

– oral seks
– masaj
– mastürbasyon

Vajinismus teşhisi

Vajinismus teşhisi genellikle semptomlarınızın tanımlanmasıyla başlar. Doktorunuz muhtemelen soracaktır:

  • bir problemi ilk fark ettiğinde
  • ne sıklıkla meydana gelir
  • onu tetikleyen şey
  • Tipik olarak doktorunuz, cinsel travma veya taciz yaşayıp yaşamadığınız hakkında sorular da içerebilen cinsel geçmişiniz hakkında da sorular soracaktır.

Genel olarak vajinismusun tanı ve tedavisi pelvik muayene gerektirir.

Vajinismuslu kadınların pelvik muayene konusunda gergin veya korkulu olması yaygındır. Doktorunuz bir pelvik muayene önerirse, muayeneyi sizin için olabildiğince rahat hale getirmenin yollarını tartışabilirsiniz.

Bazı kadınlar, üzengi kullanmamayı ve muayene için farklı fiziksel pozisyonlar denemeyi tercih etmektedir. Doktorunuzun ne yaptığını görmek için bir ayna kullanırsanız kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Bir doktor vajinismustan şüphelendiğinde, muayeneyi genellikle ellerinden geldiğince nazikçe yaparlar.

Penetrasyonu kolaylaştırmak için ellerini veya tıbbi aletlerini vajinanıza yönlendirmenize yardımcı olmanızı önerebilirler. Doktorunuzdan muayenenin her aşamasını size anlatmasını isteyebilirsiniz.

Muayene sırasında doktorunuz herhangi bir enfeksiyon belirtisi veya yara izi arayacaktır.

Vajinismusta vajinal kasların kasılması için fiziksel bir neden yoktur. Bu, vajinismusunuz varsa doktorunuzun semptomlarınız için başka bir neden bulamayacağı anlamına gelir.

Vajinismus için tedavi seçenekleri

Vajinismus tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi genellikle eğitim, danışmanlık ve alıştırmaları içerir.

Cinsel terapi ve danışmanlık

Eğitim tipik olarak anatominiz ve cinsel uyarılma ve ilişki sırasında neler olduğu hakkında bilgi edinmeyi içerir. Vajinismus ile ilgili kaslar hakkında da bilgi alacaksınız.

Bu, vücudun parçalarının nasıl çalıştığını ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Danışmanlık sizi tek başınıza veya partnerinizle içerebilir. Cinsel bozukluklar konusunda uzmanlaşmış bir danışmanla çalışmak yardımcı olabilir.

Gevşeme teknikleri ve hipnoz aynı zamanda rahatlamayı da sağlayabilir ve cinsel ilişkide daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Vajinal dilatörler

Doktorunuz veya danışmanınız, bir profesyonel gözetiminde vajinal dilatör kullanmayı öğrenmenizi tavsiye edebilir.

Koni şeklindeki dilatörleri vajinanıza yerleştirin. Dilatatörler giderek büyüyecek. Bu vajinal kasların gerilmesine ve esnek olmasına yardımcı olur.

Yakınlığı artırmak için partnerinizden dilatörleri yerleştirmenize yardım etmesini sağlayın. Bir dizi dilatatör ile tedavi sürecini tamamladıktan sonra, siz ve eşiniz yeniden cinsel ilişkiye girmeyi deneyebilirsiniz.

Fizik Tedavi

Dilatörleri kendi başınıza kullanmakta zorlanıyorsanız, pelvik taban konusunda uzmanlaşmış bir fizyoterapiste yönlendirin .

Size yardımcı olabilirler:

  • dilatörlerin nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin
  • derin gevşeme teknikleri hakkında bilgi edinin

Vajinismus ile yaşamak

Cinsel işlev bozukluğu, ilişkileri olumsuz etkileyebilir. Proaktif olmak ve tedavi görmek, bir evliliği veya ilişkiyi kurtarmada çok önemli olabilir.

Utanılacak bir şey olmadığını hatırlamak önemlidir. Partnerinizle cinsel ilişkiye dair duygularınız ve korkularınız hakkında konuşmak daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Doktorunuz veya terapistiniz size vajinismusun üstesinden gelmeniz için yollar sağlayabilir. Pek çok insan iyileşir ve mutlu cinsel hayatlar yaşamaya devam eder.

Bir seks terapisti ile tedavi seansları planlamak faydalı olabilir. Kayganlaştırma veya belirli cinsel pozisyonları kullanmak, cinsel ilişkiyi daha rahat hale getirmeye yardımcı olabilir.

Deneyin ve siz ve partneriniz için neyin işe yaradığını bulun.

Kocaeli Vajinismus Tedavisinde Kesin Çözüm arayanlar ve Kocaeli Vajinismus Tedavisi, Kocaeli Vajinismus Tedavi Merkezleri, İzmit Vajinismus Tedavisi, Sakarya Vajinismus Tedavisi, Vajinismus nedir, Kocaeli Vajinismus Doktoru, kocaeli Vajinismus, kocaeli Vajinismus nedir, Bekarlarda vajinismus belirtileri, kocaeli Vajinismus tedavi ücreti, kocaeli Vajinismus nedenleri, kocaeli Vajinismus belirtileri, kocaeli vajinismus tedavisi, kocaeli ilişkiye girememe, kocaeli vajinal darlık, kocaeli izmitte vajinismus tedavisi, kocaeli vajinismus doktoru, kocaeli cinsel terapist, kocaeli cinsel tedavi doktoru, kocaeli ilişkiye girememe tedavisi, kadın cinsel sorunları, kocaeli vajinismus nasıl tedavi edilir, kocaeli cinsel terapist arayanlar lütfen Kocaeli Aile Danışma Merkezi’ni arayarak bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.Bir cevap yazın