Kardeş Kıskançlığı ve Ailenin Tutumu

Kıskanma duygusu her yaşta görülen ve insanların en temel duygularından bir tanesidir. Kardeş kıskançlığı birden fazla çocuğu olan ailelerde genellikle görülmektedir. Bunun sebebi hiçbir çocuk anne ve babasının ilgisini, ona gösterdiği sevgiyi başka bir kişi ile paylaşmak istemez. Kardeşin doğumundan sonra anne ve babanın davranışlarında olan değişiklik ve çocukla ilgileniş şekline göre ortaya çıkmaktadır. 2 ya da daha fazla çocuğun bakımı daha zor olacağı için bu süreçte ebeveynlerin davranışlarında ve çocuklarında ayırdıkları zamanda değişmeler meydana gelir. Bu da çocukta bazı davranışlara sebebiyet verebilir. Kardeşi kıskanma duygusunu çocuklar en yaygın şekli ile ısırma, kardeşe vurma olarak davranışlarına yansıtırlar. Yeni doğan çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılayamaması anne ve babanın ilgisinin daha çok onun üzerinde olması gerekir ve bu durum çocuğun önceden kendisine sunulan zamanın ve ilginin kısıtlanması ile olur. Çocuk bu durumda kardeşe karşı kıskançlık ve kızgınlık duygularını besler. Çünkü o dünyaya geldiğinden beri olan değişikliklerden kardeşini sorumlu tutar. Kardeş kıskançlığında yaş farkı ne kadar az ise kıskanma duygusu daha yoğun düzeyde olacaktır. Çünkü 3-4 yaşlar çocukların anne ve babanın yoğun ilgisini istedikleri dönemdir. Bu yaşlarda olan 2 ya da daha fazla kardeş için kıskançlık duygusu daha yoğun ve davranışlar daha hırçın görülmektedir. 

Kardeş kıskançlığı durumunda en önemli rol anne ve babaya düşmektedir. Kıskançlık duygusunu ortadan kaldırması ve kardeşini sevme konusunda çocuğu zorlamamak ve diretmemek gerekir. Aksine bu gibi durumlarda olumsuz duygularını ifade etmesi istenmelidir. Olumsuz duygularını sizlere ifade ettiğinde onu anladığınızı belirtmeniz çok önemlidir. Kardeşin küçük olduğu için ifadesi yerine küçük bebeklerin daha çok emmeye, uyumaya ihtiyacı vardır, sende küçük bir bebekten öyleydin ifadelerini kullanmak daha doğru ve sağlıklı iletişim sağlayacaktır. Bir diğer önemli nokta ise önemli ve değerli olduğunu ona hissettirin. Kardeş kıskançlığında ortaya çıkan duygu ötelenmişlik, değersizlik duygusudur. Çocuklar yetişkinler gibi kendilerini ifade etmekte zorlanırlar. Yapılan davranışların iç dünyalarında yarattığı duyguları bizlere yansıtırlar. Ona özel zamanlar ayırın ve kendisini sevdiğinizi, sizler ,için ne kadar değerli olduğunu sıkça dile getirin. 

Kardeşler arasında eşitliğin değil adil olmanın önemli olduğunu unutmayın. Her çocuğun ihtiyacı farklıdır ve kardeş kıskançlığında çocuk kendi ihtiyacının fark edilip karşılandığını görürse yaşadığı duygu da azalacaktır. İkisine de aynı şeyleri alıyorum, ikisini de aynı yerlere götürüyorum çokça duyduğumuz ifadelerdir. Ancak bazı çocukların ihtiyaçların duygusaldır. Çocuğunuzun ihtiyacınızı fark ettiğinizde ve ona bunu hissettirdiğinizde olan değişimi sizlerde göreceksiniz. Bu noktalar dikkat edip hala geçmediğini ve çocuğunuzun kıskançlığının, öfkesinin arttığını gözlemliyorsanız bir uzman desteği almak daha sağlıklı olacaktır. 

Çocuk Danışmanlıkları Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Çocukların Gelişim Süreçlerinde Ailelere Yardımcı Olacak Eğitimler Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın