Hiperaktivite Çocuklarda Nasıl Anlaşılır?

Hiperaktif terimi son zamanlarda sıklıkla kullanılmakta. Aşırı hareketli anlamına gelen bu terim sıradan bir kişilik özelliği olmamakla beraber belli başlı özellikler görülebilir. Hiperaktif kişiler; yerinde durmama, oturması gerektiği halde oturmama, yerli yersiz konuşma, çoğu zaman sorular bitmeden cevabını verme, sıra beklemekte zorlanma gibi özelliklere sahip olabilmektedirler.Her hareketli çocuğun hiperaktif olduğunu düşünmemek gerekir.

Hiperaktivitenin üç özelliği; aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği ve dürtüselliktir. Bu özellikler her çocukta aynı oranda olmamakla birlikte bazen bir özellik diğerine oranla daha çok görülebilir.Hiperaktif çocuklarda dikkat eksikliği de görülebildiğinden bu gibi sorunlarda aileler okul başlayana kadar bu tarz sorunları değerlendirmekte güçlük çekmekte veya çocuklarını etiketlemek istememektedir. Öğretmenlerin geribildirimleri ve uyarıları ailelerin uzman kişilerden destek almalarını kolaylaştırmaktadır.Ebeveynlerin çocuklarında hiperaktivite ile ilgili bir durum fark ettiklerinde öncelikle bu durumun genetik yatkınlık, çevresel faktörler ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili ilişkilerden kaynaklı olduğu düşünülmeli ve bu duruma ait doğru bilgileri güvenilir uzman kişiler vasıtası ile öğrenmelidirler.

Ebeveynler bu konuda desteklerini çocuklarından esirgemeden, onlara yardımcı olabilecek her yolu denemeye açık olmalılardır. Ayrıca gerekiyorsa psikiyatr, psikolog, öğretmen ve aile iş birliği sağlanmalı ve çocuğa destek olunmalıdır. 

Hiperaktif çocukların duygusal dünyaları da farklı olabilmektedir. Çocuğa sınır koyma ve davranış problemleri varsa çocuklar genellikle dışlanma ile beraber toplumda uyumsuz olan davranışlarını arttırabilmektedir. Bu durumda maalesef ki bazı çocuklarda antisosyal davranışlar görülmesine neden olabilmektedir. Bazı çocuklar ise akademik başarılarda yetersizlik duygusu yaşamakta, yaramazlıkları nedeniyle sıklıkla reddedilmekte ve yargılanan çocuk kendini değer sorgulamasına itip düşünerek çökkün, depresif bir moda girebilmekte bu da karşımıza depresyon olarak çıkmaktadır. Bu nedenle hipreaktif çocukların tespiti doğru bilinen yanlışları önleyebilmek ve onları hayata hazırlayabilmek için çok önemli olmaktadır. Eğer çocuklarda doğru tedavi sağlanmaz ise çocuklar akademik açıdan kendi kapasiteleriyle uyumlu bir başarı gösteremedikleri gibi sosyal ilişkilerindeki problemler nedeni ile de özgüvenlerini yitirebilmektedirler. Bu sebeple çocuğunuzda hiperaktivite olduğunu düşünüyorsanız bir uzman desteği alınmalıdır. 

                    Hiperaktivite ve diğer çocuk testlerimiz ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile ilgili olan MOXO testi merkezimizde uygulanmaktadır. Detaylı bilgi almak için tıklayın.Bir cevap yazın