HİPERAKTİF ÇOCUKLARA NASIL DAVRANMALIYIZ?

Çocuğunuz oturduğu yerde kıpırdamadan duramıyor, uzun bir süre boyunca bir yerde sabit kalamıyor, ellerini ayaklarını oynatıp eşyalara tırmanma gibi davranışlar görülüyorsa çocuğunuzda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olabilmektedir. Hiperaktivite tanısı konulduktan sonra bu tarz çocuklar özellikle okullarda aşırı hareketlilikleri ile diğer çocuklarla kıyaslanıldığında herkes tarafından kolaylıkla fark edilmekte ve zaman kaybetmeden tedbir alınması gerekmektedir.

Hiperaktif çocuklar genellikle zeka seviyeleri normal ve normalin üzerinde olan çok hareketli, dikkat süreleri kısa olan, kolayca sıkılabilen, sıralarını bekleyemeyen çocuklardır. Ancak her uyum sağlayamayan çocuk ise hiperaktif değildir. Çocuğun kaygı seviyesi yüksek ise disiplinle ilgili sorunları varsa, üstün zekaya sahip bir çocuk ise ve kolaylıkla algılayabiliyorsa da sınıf içerisinde yine benzer davranışları gösterebilmektedir.

Hiperaktivitesi olan çocuklar sorumluluklardan kaçar ve aldıkları işleri bitirmekte zorluk çekebilmektedirler. Okuma ve yazma becerileri yaşıtlarından daha az olabilmekte, defter düzenleri ve yazıları bozuk olabilmektedir. Unutkanlıkları fazlaca olmakla birlikte, bilgileri çabuk unutmaktadırlar. Genellikle dağınık olup, kurallardan çok fazla hoşlanmamaktadırlar.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB)’na sahip çocuklara davranışlarımız çok önemlidir. Ev işlerinde görev paylaşımı yaparak onlara sorumluluk bilinci oluşturulmalıdır. Sabırlı olup öfkeyi çocuğa yansıtmamak gerekir. Çocukta var olan olumlu özellik ve yetenekler ön plana çıkartılmaya çalışılmalı ve olumlu bir şey yaptığında takdir etmek gerekir. Ders çalışma ortamı olabildiğince sadeleştirilmelidir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuğun davranışları ‘’çocuktur, zamanla düzelir’’ şeklinde geçiştirilmemelidir. Çünkü tedavi edilmeyen DEHB’na sahip kişilerin gelecekteki yaşamlarında davranış bozukluğu ve akademik başarısızlık geliştirme riskleri yüksektir. Tanı için mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve destek alınmalıdır. Tanı sonrasında uzman yardımı ile birlikte dikkat ve davranış çalışmaları yapılmalıdır.Bir cevap yazın