Hiperaktif Çocuklar

Günümüzde ebeveynler çocuklarının hiperaktif olup olmadığını merak etmekte ve eğer hiperaktif ise nasıl davranacakları konusunda endişelenmektedirler. İçinde bulunduğumuz pandemi süreci ile evlerimizde ailemiz ile geçirdiğimiz süreler arttığında bazı durumların daha çok farkına varmaya başladık. Eşimizle iletişim sorunu yaşıyorsak fark ettik, çocuklarımızda dikkat eksikliği, hiperaktivite, algılama gibi noktalarda problemler varsa fark ederek çözüm yolları aramaya başladık. Evde daha çok vakit geçirerek hareketleri kısıtlanan çocukların içinde biriken enerji ortaya çıkmak isteyecektir. Ancak yaşanan pandemi ile dışarı çıkarmaya çekindiğimiz çocuklarımız ya telefon, tablet gibi teknolojik araçlara yönelecektir ya da içindeki enerjiyi evde ortaya çıkararak daha hareketli bir yapıya sahip olacaktır. 

   Hiperaktif çocuklar;

  • Bir yerde oturamaz ve sürekli hareket halinde olurlar. 
  • Devamlı olarak konuşup, başkalarını işten alıkoyarlar. 
  • Okul araç ve gereçlerini sıklıkla kaybederler. 
  • Kendileri ile konuşulduğunda çoğu zaman dinlemiyormuş gibi gözükürler. 
  • Grup içerisinde sıra beklemekte zorlanırlar. Sakin ve gürültüsüz bir şekilde oyun oynamakta güçlük çekerler. 
  • Dikkatleri kısa sürelidir ve çabuk dağılmaktadır. Günlük işlerinde genellikle unutkan bir yapıya sahiptirler.

Hiperaktif çocukların aşırı hareketliliği diğer çocuklar ile kıyaslatıldığında kısa bir süre içerisinde fark edilmekte ve vakit geçirmeden uzman yardımı alınması gerekmektedir.  Hiperaktif çocuğun hareketleri sürekli ve hızlı olur. Yavaş, sakin tavır sergilemekte zorluk yaşarlar. Hiperaktif çocuğun zekası hakkında ise bir genelleme yapılamaz. Her çocukta olabileceği gibi zeka geriliği yaşayabilir, normal zekaya ya da üstün zekaya sahip olabilir. Hiperaktivite bu noktada bir belirleyici değildir.  Eğer çocuğunuz hiperaktif ise; öğüt vermek ve cezalandırmak sorunu çözmemektedir. Uzman yardımı alınmalı; sınıf öğretmeni, rehber öğretmen, aile ve çocuk ile birlikte hareket edilmelidir. Okulda yapılacak çalışmalar çocuğun var olan kapasitesi, yeteneklerinin ön plana çıkarılması ve liderlik özelliklerini olumlu yönde kullanmasına yardım edecek şekilde, dürtü kontrolünü sağlamak için yapılacak davranış çalışmaları olmalıdır. Çocuğun yapamadığı şeylere odaklanmak yerine yapabildiği olumlu özellikleri üzerine odaklanmak gerekir. 

Ebeveynler çocuklara kural koyduğu zaman bunların net olmasına dikkat etmek gerekir. Sabırlı olup, fevri davranışlardan kaçınılmalı ve öfke çocuğa yansıtılmamalıdır. Hiperaktif çocukta tanı için mutlaka bir çocuk psikiyatrisine başvurulmalıdır. Bu noktada uzmana danışmaktan çekinmemek gerekir. Şunu bilmeliyiz ki erken tanı çocuğumuzun gelişimini ve öğrenme sürecini olumlu yönde etkileyecektir. 

Çocuk Danışmanlıklarımız Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

MOXO Dikkat Testi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın