HİPERAKTİF ÇOCUKLARA NASIL DAVRANMALIYIZ?

Günümüzde ebeveynler çocuklarının hiperaktif olup olmadığını merak etmekte ve eğer hiperaktif ise nasıl davranacakları konusunda endişelenmektedirler.

   Hiperaktif çocuklar;

  • Bir yerde oturamaz ve sürekli hareket halinde olurlar. 
  • Devamlı olarak konuşup, başkalarını işten alıkoyarlar. 
  • Okul araç ve gereçlerini sıklıkla kaybederler. 
  • Kendileri ile konuşulduğunda çoğu zaman dinlemiyormuş gibi gözükürler. 
  • Grup içerisinde sıra beklemekte zorlanırlar. Sakin ve gürültüsüz bir şekilde oyun oynamakta güçlük çekerler. 
  • Dikkatleri kısa sürelidir ve çabuk dağılmaktadır. Günlük işlerinde genellikle unutkan bir yapıya sahiptirler.

Hiperaktif çocukların aşırı hareketliliği diğer çocuklar ile kıyaslanıldığında kısa bir süre içerisinde fark edilmekte ve vakit geçirmeden uzman yardımı alınması gerekmektedir.

Eğer çocuğunuz hiperaktif ise; öğüt vermek ve cezalandırmak sorunu çözmemektedir. Uzman yardımı alınmalı; sınıf öğretmeni, rehber öğretmen, aile ve çocuk ile birlikte hareket edilmelidir. Okulda yapılacak çalışmalar çocuğun var olan kapasitesi, yeteneklerinin ön plana çıkarılması ve liderlik özelliklerini olumlu yönde kullanmasına yardım edecek şekilde, dürtü kontrolünü sağlamak için yapılacak davranış çalışmaları olmalıdır. Çocuğun yapamadığı şeylere odaklanmak yerine yapabildiği olumlu özellikleri üzerine odaklanmak gerekir.

Ebeveynler çocuklara kural koyduğu zaman bunların net olmasına dikkat etmek gerekir. Sabırlı olup, fevri davranışlardan kaçınılmalı ve öfke çocuğa yansıtılmamalıdır. Tanı için mutlaka bir çocuk psikiyatrisine başvurulmalıdır.

Paylaşmak İster misiniz?
error


Bir cevap yazın

Facebook
Instagram
× WhatsApp