Hayal Doğru Kurulduğunda Mutlu Eder

Küçük yaştan beri hayaller kurarak geleceğimizi kafamızda şekillendiririz. Her yeni yaş yeni bir hayal ile gelir. Yaşımız ne kadar küçük ise hayallerimizin sınırı o kadar geniştir. Kimimiz prenses olmayı kimimiz astronot olmayı hayal ederiz. Yaşımız daha büyüdüğünde ve düşüncelerimiz daha da olgunlaştığında geleceğimiz ile ilgili hayallerimizde bir raya oturur. Daha gerçekçi hayaller kurmaya başlarız. Bunlar aynı zamanda hedeflerimiz de olur. Kimimiz doktor, kimimiz öğretmen olmak isteriz. Peki gerçekten doğru hayalleri mi kuruyoruz? Bunu nasıl anlayabiliriz?

Hayal etmek belki de en güzel aktivitelerden birisidir. İstediğimizi düşünebiliriz ve bunun sınırı yoktur. Gelecek hayallerimizde de böyle olacağını düşünürüz ancak hayatın gerçekleri önümüze çıkmaya başlayacaktır. Daha gerçekçi hayaller kurmaya bizi yönlendirecektir. 

Bunu çocuklarımıza öğretmemiz anlatmamız gerekir. Kan görmeye dayanamayan birisinin doktor olma hayalleri kurması, fiziksel özellikleri askerlik ve polislik için yetersiz olan bir kişinin çok küçük yaştan beri bu hayalleri kurarak geleceğini zihninde inşa etmesi olumsuzlukla sonuçlanır. Özellikle hayallerine fiziki özellikleri yüzünden veda etmek zorunda olan çocuklar kendilerini sevmemeye başlarlar. İçlerinde biriken hayal kırıklığı ve öfke yine kendilerine zarar verir. Bu konularda onlara destek olarak ellerini tutmak faydalı olacaktır.

Hayallerinden tamamen vazgeçmeleri gerekmediğini hobi olarak da  icra edebileceklerini onlarla paylaşmak farkındalık uyandırmanın ilk aşamasıdır. Geldikleri yaşa kadar sadece bu hayalleri kuran kişilerin gelecek meslekleri ve hayatları ile ilgili belirsiz kalmaları çok doğaldır. Onları kendileri ile yüzleşmeye ve hedef koymaya itmeliyiz. Mutlu olacakları yeni hedefi belirlediklerinde hayallerini hobi olarak yanına eklemeleri onların ellerinde. Pilot olmak isteyen bir kişinin fiziki yetersizlikten dolayı askeri okula alınmaması bu hayalin sadece bir noktasının gittiğini gösterir. Kendi uçuş okulunu açabilir, özel akademilerden bu eğitimi yine de alabilir. Önemli olan doğru hedefi ve kendisini bulmada destekçi olmaktır.

Her hayal gerçekleşebilir bunu unutmamak gerekir. Kendi dünyanızı hayal gücünüzle şekillendirebilirsiz.
Her şey sizin hayallerinizde saklıdır.

Öğrenci Koçluğu İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Öğrenci Koçluğu Eğitimi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın