Evlilikler Ve Sağlıklı İletişim

EVLİLİKTE SAĞLIKLI İLETİŞİM
Evlilikler hepimizin bildiği gibi bir hayatı birlikte sürdürebilmek ve hayatın getirmiş olduğu sorumlulukları paylaşabilmek amacıyla kurulur. Tabi nesilden nesile yaşam sürdürebilmek ve nesli devam ettirebilmek de vardır. Toplumsal yönüyle baktığımızda ise evlilik, acı-tatlı birçok olayın yaşanabileceği ve böyle zamanlarda da yanı başımızda elimizi uzatabileceğimiz bir eş bulmanın diğer bir adıdır.

Evliliklerdeki en önemli konu eşler arasındaki iletişimdir. Çünkü aynı hayatı paylaşan insanlardan bahsettiğimizde iletişim önemli bir hal alır. Eşlerin birbirlerine duygu ve düşüncelerini dürüstçe ifade edebilmesi çok önemlidir. Ancak bunu yaparken nezaket kuralları çerçevesinde kırıcı olmamaya özen gösterilmelidir. İletişimde paylaşılmak istenen duygu ve düşünce kadar bunun karşı tarafa nasıl iletildiği de önemlidir. Çünkü çok basit ve önyargısız bir düşünce veya duygu bile, söyleyiş tarzının yanlış olması veya yeri ve zamanının doğru seçilmemesinden kaynaklı yıkıcı bir hal alabilir.

Sağlıklı bir iletişimde eşler birbirlerini koşulsuz bir şekilde sevip destek olabilmeli, anlayış ve hoşgörülü, sevgi-saygı ve güven duygusu içerisinde olmalıdırlar. Eşler birbirlerini koşulsuz bir şekilde olumlu ve olumsuz tüm özellikleri ile kabul edebilmelidir. Birinin diğerini dışladığı, değiştirmeye çalıştığı veya reddettiği durumlarda, aralarında çatışmaların yaşanmaması olanaksız olur. Evlilikler; iki farklı yapıda, iki farklı aile ve kültürden gelen insanın bir araya gelmesi ile kurulur ve birlikte uyumlu olması ile gelişip güzelleşir.

Bugün etrafınızdaki mutlu eşleri gözlemlediğinizde onların birbirleri ile oldukça iyi bir ekip olmayı başardıklarını görürsünüz. Birbirlerine destek olmaktan gocunmazlar. Bir kriz olduğunda amaca yönelik veya çözüm odaklı bir ruhla beraber hareket ederler. Bir diğer önemli nokta ise güven duygusudur. Güven duygusu, tüm ilişkilerin temelinde olan önemli bir duygudur. Eşler birbirlerine karşı bağımlılık duygusu içerisinde değil, bağlılık durumu içerisinde olmalı ve bu duygu durumu ile yaşamlarını sürdürebilmelidirler. Evlilikte bağımlılık bir sorun iken bağlılık istenilen bir durumdur.

Çocuklar, çalışma hayatı, günlük işler vb. işler derken eşler yaşamın getirmiş olduğu sorumluluklara rağmen birlikte özel zaman geçirmeyi , birbirlerine özen göstermeyi de ihmal etmemelidir. Eşler, evliliğin kalitesini belirleyip uyum ve denge içerisinde evliliği sürdürmek ve üzerlerine düşen sorumlulukları yapmalarına rağmen yine de bazen sorunları aşmakta güçlük çekebilirler. Bu gibi süreçlerde evlilik birliği çıkmaza girip bozulmaya doğru gidebilir. Böyle durumlarda eşler bir aile terapistinden destek almalıdırlar. Çoğu zaman aile dışından tecrübeli, bilgili ve tarafsız bir gözün değerlendirmeleri sorunların etkili çözümünde başarılı olunması için yardımcı olur.

Evlilik Danışmanlığı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Aile Danışmanlığı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın