Evlilik Öncesi Danışmanlık

Evlilik genel tanıma sahip bir kavram olsa dahi her birey için farklı anlamlar içermektedir. İki kişinin hayatlarını birleştirmesi her bireyin düşünce dünyasında farklı bir konumdadır. Bu konumları ortaya çıkararak yapılan bir evlilik daha sağlıklı ilerleyecektir. İlişki de birbirini anlamak en önemli noktadır. Kişilik ve düşünce yapısı olarak birbirimizden farklı olduğumuzu, geçmiş yaşantılarımızın farklı olduğunu anlamak ve buna saygı duymak gerekmektedir.

Eşimizi ya da partnerimizi anlamak kendimizi anlamaktan geçer. Birey kendini anladığında, iç dünyasının getirilerini gördüğünde farkındalık uyanmış olacaktır. Kendimizi anlamak için yapmamız gereken ilk nokta kökeni bulmaya çalışmak ve bulduktan sonra çözüm yolunda ilerlemektir. Yaptığımız bir davranışın ya da düşüncenin sebebini bulmak sonucu etkileyecektir. Çiftler bu noktaları görüp, birbirlerini anladıklarında sağlıklı bir evlilik başlamış olacaktır. Evlilik öncesi danışmanlık  bu noktada önem arz etmektedir. İlişki de kendini tanımak ve anlamak, partnerini anlamak, iletişim kurmanın ve empati duygusunun önemi, aile olmanın önemi gibi pek çok noktada bilgi sahibi olmak kişilerin bu yolda daha sağlam adımlar atmalarını sağlayacaktır. Evliliğin temelinde yer alan saygı, sevgi, bağlılık ve güven duygularının önemi anlamak gerekmektedir. Eşinize ya da partnerinize bir ilişki içinde olduğunuz için değil bir birey olduğu için saygı duymak gerektiğini bilmek önemlidir. İlişki içinde bu duyguları barındırmak çiftin huzurlu bir yaşam geçirmesini de sağlayacaktır.

Evliliğin öncesi alınan danışmanlık evliliğin temelini daha da sağlamlaştıracaktır. Çiftlerin birbirlerine düşüncelerini açıkça ifade etmelerinin öneminden, ev yaşamında alınan sorumluluklara, aile olabilmeye, sorunları anında çözerek bir çığ gibi büyümesini engellemeye kadar pek çok noktada bilgilendirmeler yapılması çiftlerin sağlıklı, dengeli ve mutlu bir evlilik sürmelerine yardımcı olacaktır. Bu konuları algılamak, kendine göre yorumlayarak başka fikirler katmak, hayata uygulamak bizlerin elindedir.

Evlilik iki kişi arasında hayatları birleştirmek için yapılan bir anlaşmadan çok daha fazla anlamlar içerir. Hayatları birbirine bağlamak, anılar biriktirmek, birbirine saygı ve sevgi duymak bu yolun en önemli dönemeçleridir. Kişi kendi öz saygısını, anlaşmak ve anlaşılmanın önemini, empati duygusunu anlayıp hayatına uygulaması bu sürecin en güzel sonuçlarını ortaya çıkaracaktır. Çiftler evlilik öncesi danışmanlık almaktan çekinmemeli ve bu yolun temellerini sağlam atmalıdırlar.

Evlilik Öncesi Danışmanlık Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Evlilik Süreci Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın