Evlilik Kurumunda Bir Olabilmek

 Evlilik şüphesiz yaşamımızın en zor kararlarından birisidir. Çünkü ömür boyu aynı insanla yaşamayı seçeriz. Aşk, sevgi, saygı ve fedakarlık evliliğin olmazsa olmaz unsurlarıdır. Evlilik de tüm kararlarımız ve hayatımız iki kişi üzerine kuruludur. Bir evin içerisinde iki farklı insan olarak hayata yeni bir yerden başlamış oluruz. Aile olabilmek biz olmayı gerektirir. Çağımız gereğince dünya maalesef ki artık bireyselleşmeye gitmekte. Eskiden insanlar birlikte yardımlaşıp, sohbet eder, birlikte hareket ederlerdi. Yani yaşamın zorlukları bireylerin beraber hareket etmelerini gerektirmekteydi. Şimdi ise gelişen teknoloji sayesinde günlük işlerimizi yapmak çok fazla kolaylaştığı için başkalarına ihtiyaç duymaya biliyoruz. Bu da paralelinde bireyselleşmeyi getirmekte. İnsanlarla vakit geçirmekten ziyade elimizdeki telefonlarla vakit geçirir olduk. Evliliklerde ise bu bireyselleşme biz olmayı becerememekten kaynaklanmakta. Çiftler bazen ben haklıyım sen haksızsın kısmına girmekte ve farkında olmadan ilişkiler arasında bundan kaynaklı çatışmalar yaşanabilmektedir. Bazen haklı olmanın derdine düşüp evliliğe ne kadar zarar verebileceğimizi fark edemeyebiliyoruz. Evliliklerde doğru iletişim birbirini anlama yolundan geçmektedir. Karşılıklı olarak çiftler hem kendilerini hem de eşlerini anladıkları durumlara, konulara bakış açılarında farklılıklar, çözüm odaklı ilerleme istediğinin artması gibi pek çok noktada gelişme olacaktır. Geçmişten gelerek kendi düşüncelerimi, karşımızdaki kişinin düşünceleri anlamak ve çözümlemek bizlere bu yolda yol gösterici olacaktır. 

Peki evliliklerde nasıl biz oluruz?

  • Ben, sen, haklıyım, haksızsın gibi kelimeler minimuma indirilmeli ve eğer bir problem var ise bu problemden haklı çıkmak eşimin üzülmesinden daha mı değerli diye düşünmek gereklidir.
  • Karşımızdaki insanı dinlemeli ve onun yerine kendimizi koyup düşünerek hareket etmeliyiz. Bir problem karşısında eşinizin neden o şekilde davrandığını anlamaya çalışmalı ve konuşulmalıdır.
  • Ortak kararlar doğrultusunda hareket edilmelidir.
  • Farklılıklara saygı gösterilmeli, detaylara takılıp kalınmamalıdır.
  • Karşımızdakine değer verdiğimizi hissettirmeli, istek ve ihtiyaçlar doğru ifade edilmelidir.

                                          Çift ve Aile Danışmanlığımız Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

                                           Kocaeli Aile Evlilik Psikoloğu İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın