Ergenlik Döneminde Ebeveyn Tutumları

Ergenlik dönemi; fiziksel ve duygusal süreçlerin yaşandığı, cinsel ve psikososyal açıdan olgunluk ile başlayan, kişinin bağımsızlık ve sosyal üretkenliğini kazandığı ve duygusal gelgitlerin yaşandığı bir dönemdir.  
Ergenlik dönemindeki kişiler bağımsızlık arayışında olmaktadırlar. Kendi başlarına kendi seçimlerini yapmak, kendi yaşamlarını tek başına düzenlemek isterler. ‘’Anne-babam her şeyi bilir’’ düşüncesi yerine zamanla ‘’onlar nereden bilecek, onların zamanı geçmişte kalmış, ben daha iyisini bilirim’’ düşüncesi alabilmektedir.
Ergenlik dönemindeki  bireyler aileden uzaklaşıp kendi kimliklerini bulmak isterler. Bunun için yalnız kalıp, odasına kapanıp kimseyle konuşmayıp, odalarına kimseyi sokmak istemezler. Yalnız kalmak isterken, diğer taraftan ise arkadaşlarından dışlanmaktan da korkarlar. Seçilmiş arkadaşlar o yıllarda çok önemli olmaktadır.
Bir gruba ait olmak ergenler için oldukça önemlidir. Grubun etkisiyle bireysel özelliklerinden uzaklaşıp kendi kimliklerine karşı yabancılaşma yaşayabilmektedirler.
Bu geçiş döneminde ergen kişiler ebeveynlerine her daim güvenip desteğini hissedebilmelidirler. Gençlerin ihtiyaç duydukları tek şey anlayış ve sabırdır.

  • Ergenlik dönemindeki bireyler ile zaman geçirip, eğlence ve sohbet için zaman ayrılmalıdır.
  • Öfkeli iken tartışmayıp sakinleşmeyi beklemeli ve sakinleştikten sonra konuşulmalıdır.
  • Kariyer hedefleri ve seçimleri konusunda yardımcı ve destek olunmalıdır.
  • Kendi davranışları için sorumluluk geliştirmelerine fırsat verilmelidir.(aile kuralları gibi konularda düşüncelerini belirtmelerine izin verilmelidir)
  • Ergenlik dönemindeki bireyi başkalarının yanında uyarıp öğüt verilmemelidir. Bu gibi konular çocuk ile yalnızken konuşulmalıdır.
  • Bağımsız olarak hareket etme konusunda verdiği tepkiler saygısızlık olarak görülmeyip, yaşadıkları değişimin bir parçası olduğu hatırlanıp, anlamaya çalışılmalıdır.
  • Kıyafet, yemek, eğlence gibi seçimlerine saygı duyulmalı, yargılayıp eleştirilmemelidir.

    Bu dönem içerisinde ergen kişilere yardımcı olabilecek en önemli kişilerin ebeveynler olduğu unutulmamalıdır. Tüm olumlu yaklaşım ve tutumlarınıza rağmen ergenlik dönemindeki bireyi  ile ebeveynleri arasında sorunlar çözülmüyorsa ve ciddi boyutta gerginlikler yaşanıyorsa uzman desteği alınmalıdır.

                                                     Ergen Danışmanlığımız Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın.

Öğrenci Koçluğu Eğitimi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın