Aile Danışmanı/Klinik Psikolog Zeynep Usanmaz

Aile Danışmanı/Klinik Psikolog

Uzmanlık Alanları;

  •  Ergen Danışmanlığı
  •  Bireysel Danışmanlık 
  •  Çift Danışmanlığı

Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Zeynep Usanmaz ortaokul ve lise yıllarını Aydın’da geçirdikten sonra İstanbul Maltepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünü kazanarak başarı ile tamamlamıştır.

Lisans eğitimi boyunca kendini farklı alanlarda geliştirmeyi hedefleyen hocamız staj programlarına katılmıştır. Lisans eğitimi sürecinde Aile Danışmanlığı, Cinsel Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Öğrenci Koçluğu ve test eğitimlerini tamamlamıştır. Bunların yanı sıra sosyal sorumluluk projelerinde de gönüllü olarak görev almıştır.

KAÇUV’da (Kanserli Çocuklara Umut Vakfı) gönüllü olarak Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde haftanın belirli günlerinde kanserli çocuklarla ve onların aileleriyle çalışmıştır. 

Daha önce eğitim kurumlarında Okul Psikolojik Danışmanı olarak çalışan Zeynep Usanmaz çalışma hayatı boyunca da eğitimlerini devam ettirerek alandaki bilgilerini taze tutmaya özen göstermektedir. Öğrenmenin ömür boyu devam ettiğini savunan hocamız, İstanbul Kent Üniversitesinde Klinik Psikoloji yüksek lisansını başarı ile tamamlayarak kişisel gelişimine devam etmiştir. 

    Daha önce eğitim kurumlarında çalışan USANMAZ Aile Danışmanlığı eğitimini tamamlayarak çalışmalarına devam etmiştir. Evliliğe uyumun, aile kurmanın verdiği sorumlulukların, evlilikte ortaya çıkan cinsel sorunların çözümleri için kendisini geliştirmiş ve bu yönde pek çok eğitim alarak, projelere katılmıştır.. Eşlerin birbiri ile uyumunda önce kişinin kendisini tanıması ve anlaması gerektiğini daha sonra eşini anlayabileceğini savunmuştur. Birbirlerini gerçek anlamda tanımaları gerektiğini, evlilikten, gelecekten beklentilerini net olarak ifade etmeleri gerektiğini, gerçek beklentiler içinde olunduğunda daha sağlıklı evlilikler ve ailelerin kurulacağı düşüncesi ile danışanlarına rehberlik etmektedir.

Aldığı Eğitimler Arasında;

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing)

Aile Danışmanlığı

Cinsel Terapi

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Psikoterapi

Bilişsel Davranışçı Terapi

Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi

Sanat Terapisi

Terapötik Kartlar

Mındfulness

Zor İnsanlarla Baş edebilme

Frostig Gelişimsel Algı Testi

MMPI ve Yetişkin Değerlendirme Testleri

Öğrenci Koçluğu

Oyun Terapisi

Masal Terapisi

Çocuk Resim Analizi

Metropolitan  Okul Olgunluğu Testi

Bier Cümle Tamamlama

D2 Dikkat Testi

Burdon Dikkat Testi

Raven Progressive Matris Testi

Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi

Ankara Gelişim Tarama Envanteri

Enneagram 9 Tip Mizaç Modeli

Okul Çağı Sorunlarına Sistematik Yaklaşım

 

Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Zeynep USANMAZ şu an Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezinde görev almaktadır.

Zeynep Hocamız; Ergen Danışmanlığı, Aile ve Çift Danışmanlığı ve Bireysel danışmanlık alanlarında hizmet vermektedir.