Disleksi – Öğrenme Güçlüğü Bataryası

Disleksi bireylerin normal ya da üstün zeka düzeyinde olmalarına rağmen okuma yazma gibi becerilerinde problem yaşamalarına sebep olan öğrenme bozukluğudur. Öğrenme bozukluğu zeka geriliği ile alakası olmayan, bireylerde konuşma bozukluğu ve hafıza zayıflığı oluşturan bir durumdur. Genellikle en çok gözlenen belirtisi okuma bozukluğudur. Okumanın yanında dikkat ve hafızayı da etkilemektedir. Disleksi yaşayan çocuklar okuma ve yazmada güçlük çektikleri için kendi düzeyinde olan çocukların gerisinde kalabilirler. Dislektik çocuklarda görülen diğer belirtilerde anlama bozukluğu ve aşırı dikkatsizlik durumudur. Öğrenme bozukluğu beceriler arasında çelişkiler yaratarak da kendisini gösterebilir. Bu nokta önemli olan ailenin ve öğretmenin gözlemidir. Çocukta bu belirtiler gözlendiğinde bir uzman desteği almak gelecek yaşamı ve gelişim dönemi için önem taşımaktadır. Çünkü çocuklar akademik hayatlarında başarısız olduklarında özgüvenlerini kaybedebilirler. Yaşıtları tarafından alay konusu olabilirler ve bu gibi durumlar başka psikolojik sorunlara da yol açabilir. Çevrelerindeki tepkilerden olumsuz etkilenerek, içlerine kapanabilirler.

Ailelerin disleksi konusunda bilgili olmaması çocukların üstüne gitmelerine ve onları suçlamalarına sebebiyet verebilir. Aile, öğretmen ve çocukla ilgilenen kişilerin bu gibi surumlar hakkında bilgi sahibi olması önemli olacaktır. Ailelerin tutumları çocuğu destekleyici olmalıdır. Sabırlı olmak ve çocuğu motive edici konuşmak özgüvenleri konusunda yardımcı olacaktır. Oynamaktan keyif aldığı ve onu geliştirebilecek materyaller ile gelişimini destekleyebilirsiniz. Disleksi yaşayan çocuklar oyunla yakından ilgilidirler zaten. Doğru seçilmiş materyaller ve egzersizler onu destekleyici nitelikte olacaktır. Kıyaslama yapmamak özgüven eksikliğini giderme yolunda çocuklara faydalı olacaktır. Odasında ve ders çalıştığı yerlerde dikkatini dağıtacak eşyaları kaldırmanız da çocuğunuza destek olacaktır. 

Çocuğunuzda disleksi yani özgül öğrenme güçlüğü olduğunu düşünüyorsanız bir uzmana başvurmak daha sağlıklı olacaktır. Uzmanlar ‘Öğrenme Güçlüğü Bataryası’ testini uyguladıklarında sonuç daha net ortaya çıkacaktır. Öğrenme Güçlüğü Bataryası Testi okul çağındaki çocuk ve ergenlere uygulanabilen çocukta özgül öğrenme güçlüğü olup olmadığına karar vermemize yardımcı olan bir testtir. Testin içeriğinde yer alan formlar sadece soru ve cevaptan oluşmaz. Uzman uygulayıcının bireyden yapmasını istediği görevlerde yer almaktadır. Test süresi yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Sonuç görüşmesi ücretsiz olmakla birlikte bu görüşmede uzman süreç hakkında ve çocuğun gelişimi konusunda yol göstericide olmaktadır. 

Merkezimizde Uygulanan Testler Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın. 

Çocukların Gelişim Sürecinde Ailelere Yardımcı Olacak Eğitimler Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın. Bir cevap yazın