Çocukluk Çağı Korkuları

Korku, gerçek anlamda bir tehlike durumunun veya tehlike ihtimalinin kişide yaratmış olduğu endişe duygusudur. Bu durum çocukluk çağında daha çok meydana gelmektedir. Çocukluk çağı korkuları çok çeşitli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu korkular çocuğun yaşına göre farklılık gösterir. Çocuklarda görülen korku nedenleri gündelik olaylardan oluşabileceği gibi hayal dünyalarındaki olmayan tehlikelerden de kaynaklı olabilmektedir.

Çocukluk çağında en fazla görülen korkular; yalnız yatma korkusu, karanlık korkusu, ayrılık korkusu ve ölüm korkusudur. Okul öncesi dönemde korkular özellikle 4-5 yaş grubunda daha çok olmaktadır. Hırsız korkusu, karanlık korkusu bu dönemde daha çok olmaktadır. Ölüm korkusu da bu yaş grubunda bulunur ancak ölümden kast edilen anne ve babayı kaybetme, onları tekrar görememe, kendisini bırakıp gidecekleri düşüncesine dayanan bir korkudur. Yaşa göre korku durumları da değişmektedir. İlkokul çağı çocuklarda korkular daha kişisel, spesifik olmaktadır. Çünkü çocuk ev ortamından ayrılarak sosyal çevreye giriş yapmıştır. Anne babası ve yakın çevresi dışında insanlarla tanışıp vakit geçirerek aslında bir anlamda hayatı tanımaya başlamıştır.

Çocukluk çağı korkuları farklılaşabilmektedir. Okul öncesi çocuk korkularından en fazla görüleni yalnız yatma korkusudur. Küçük yaşlardan başlayarak anne-babanın yanında yatmaya alışan çocuk, tek başına yatmakta zorlanabilir. Yatağa girme korkusu, ölüm ya da uykuyla ilgili korkular sebebiyle de olabilmektedir. Nedeni iyi bir şekilde tespit edilmelidir. Çocuğun uyuma zamanı için düzenli bir program oluşturmak gerekir. Çocuk uyumadan 1 saat öncesi sakin olması sağlanmalı, uyuyana kadar çocuğun yanında durulmalı ve uyumadan önce çocuğun yanından ayrılmak için acele etmemek gereklidir.

Çocuklarda yalnız yatma korkusu karanlık korkusu nedeniyle de olabilmektedir. Çocukların karanlıkta kendilerini yalnız hissetmeleri normaldir. Böyle bir durumda çocuğun odasında gece lambası bulundurmak yardımcı olacaktır. Ayrılık korkusunda, eğer anne çocuktan ayrılırken endişe duyup çocuğun odasına da endişe ile giriyorsa, çocuk da bu sürece paralel olarak anneden ayrılışının korkulacak bir durum olduğunu düşünecektir. Ölüm korkusu ise 3-6 yaş çocuklarının merak edip korktuğu konular arasındadır. Burada en çok korkulan annenin ölmesi ya da çocuğu terk edeceği duygusudur. Ölüm ile ilgili herkesin bir gün öleceğini ve hayatın sonu olduğunu güzel bir şekilde çocuğa anlatmak gerekir. Çocukluk çağı korkularından ölüm anne ve babayı kaybetme korkusu olarak düşünülebilir. 

Çocuktaki korkularla baş edebilmek için korkunun nedenleri araştırılmalı ve bu nedenler ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Çocukların korkularıyla alay edilmemeli ve çocuk dinlenilmelidir. Çocuklara korku içerikli filmler izletilmemeli veya korku dolu masallar anlatılmamalıdır. Çocukluk çağı korkularının önüne geçilemeyen çocuklar hayatları boyunca o korku ile yaşamak zorunda kalırlar. Korkuyu disiplin aracı olarak kullanmamak gerektiğini de unutmamak gerekir. ‘Çocuğun korkması nasıl önlenir?’ sorusunun cevabı ailelerin en çok merak ettiği cevaplardandır. Çocuğun korkularını yenmesi ailenin tutumuna da bağlıdır. Bu konuda başrol onlardır. Korkuları fark ederek sebeplerini çözümlemek yapılacak ilk nokta olmalıdır. Sebeplerini fark ettiklerinde tıpkı bir yetişkin ile konuşur gibi çocuklarını karşılarına alarak bu konuyu konuşmaları, anlatmaları gerekir. Süreç bu şekilde ilerlediğinde korkular hala devam ediyor ve giderek artıyorsa bir uzman desteği almak gerekmektedir. Uzman, ev ve okul üçgeninde her davranış ve tavır çocuğun kendini bulmasında yardımcı olacaktır.

Çocuk Danışmanlıklarımız İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Masal ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi İle Çocuklarınızın İç Dünyasını Fark Edebilirsiniz. Eğitim Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın