Çocuklarda Dil Gelişimi

Aileler çocuklarının gelişimlerine her an tanık olmaktadır. Gelişim sürecinde ortaya çıkan durumları fark ederek çözüm arayan pek çok ebeveyn bulunmaktadır. Çocuklarda bu süreçte en çok yaşadığı gelişim bozukluklarının başında dil gelişimi gelmektedir. Bir tarafta çocuğunun konuşmamasından yakınan ebeveynler, bir taraftan kelime sayısının çocuğun yaşına uygun olup olmadığını merak edenler, diğer tarafta ise birkaç dili bebeklikten itibaren nasıl öğretebileceğini düşünen aileler…Kısacası çocukların dil gelişimi merak edilen önemli konular arasındadır.

Bebeğimizin ilk çıkardığı sözcük hepimizin anıları arasındadır. İlk kelimeler genellikle anne ve babadır. Bu kelimeleri ise ne zaman, kaç aylıkken söylemesi gerektiği önemlidir.

Bebeklerde dil gelişimi ile ilgili bir sıkıntı yok ise doğarken konuşma ve dil yeteneği ile doğarlar. Bebeklerin dil öğrenimleri doğumla başlamaktadır. Çevrelerindeki sesleri duyup kendi isteklerini farklı sesler çıkartarak bildirirler. Bebeklerin doğuştan gelen bu yeteneklerini kullanmaları ve geliştirmelerini etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bunlar; biyolojik, gelişimsel ve psikososyal faktörlerdir. İşitme ve görme sorunu, yarık damak ve dudak gibi sorunları olan çocukların konuşmalarında sorunlar çıkmaktadır. Zihinsel gerilik, otizm, serebral palsi, yaygın gelişimsel bozukluk gibi durumlar da dil gelişimi ile ilgili problemlere neden olmaktadır.

Dil gelişimini etkileyen en önemli faktörler başında sosyal çevre gelmektedir. Bebekler doğumdan itibaren çevrelerinin onlarla kurmuş olduğu sözel iletişim yolu ile ana dillerini öğrenmektedirler. Bu nedenden dolayı doğumdan başlayarak bebekle konuşmak çok önemlidir.

Kendisiyle az konuşulan ve az sözel iletişim kurulan çocuklarda dil gelişimi gecikmektedir. Aynı şekilde televizyon da çocuğun dil gelişimini geciktiren durumlar arasındadır. Ancak aile bebekle birlikte televizyon izleyip izlenenleri sözel olarak paylaşıp konuşurlarsa dil gelişimi ile ilgili sorun olmamaktadır.

Çocukların 8-18 ay arasında ilk kelimelerini söylemesi beklenmektedir. 

0-6 Ay: Seslere bakıp mırıldanır, anlaşılmaz sesler çıkartırlar. Çocuk bu aylarda seslere tepki vermeyip değişik sesler çıkaramıyorsa uzmandan destek alınmalıdır.

6-12 Ay: Ba-ba, de-de gibi sözcükler çıkarabilmektedirler. Eğer konuşmalara tepki vermeyip ses çıkarmıyorsa sorun olabilmektedir.

Çocukların doğumdan 1 yaşa kadar dil gelişimleri için; onlarla konuşmak gereklidir. Kullanmış olunan nesne ve duyulan seslerin açıklamaları yapılmalıdır (suyu döküyoruz, bardağı aldık gibi). İsmine bakması sağlanmaya çalışılmalı, çıkardığı sesler olumlu desteklenmelidir. Gelişimi bu noktada çok önemlidir. 

12-18 Ay: İki kelimelik basit cümleler kurabilmektedir.

18-24 Ay: İki ve daha fazla kelimeli cümleler kurabilmektedirler

24-36 Ay: Dört-beş kelimeli cümle kurmaktadırlar. Neden, ne gibi sorular sorabilirler.

Çocuklarda 1-3 yaş arası dil gelişimleri için düzgün, basit ve kısa cümlelerle konuşmak gereklidir. Çocuğa sorular sorulup bolca konuşması sağlanmalıdır. İlerleyen yaşlarda bu durum devam ettiğinde aileler bir uzmana başvurarak bu süreci ortak bir şekilde sürdürmelidirler. Çocuklarda gelişimi en çok etkileyen konuların başında gelen dil gelişimi önemsenerek bu süreç en sağlıklı ve verimli şekilde geçirilmelidir. 

Çocuk Danışmanlıklarımız Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın.

Çocuk Gelişiminde Ebeveynlerin Alabileceği Eğitimler Hakkında Detaylı Bilgi İçin TıklayınBir cevap yazın