Çocuk ve Yalan Söyleme Güdüsü

Yetişkinler gibi çocuklar da kimi zaman durumu kurtarmak için yalana başvurabilmekte. Burada önemli olan çocuğu yalan söylemeye iten davranışları görebilmek veya tespit edebilmektir. Çocukları yalan söylemeye iten nedenlere bakacak olursak; aile içerisindeki yetişkinlerin ya da yakın çevredeki kişilerin yalan söylemesi, yetişkinler gibi zor durumdan kurtulmaya çalıştıklarında yalana başvurulması (cezadan, istemediği durumlardan kaçmak için), eksikliği hissedilen durumlar olduğu zaman örneğin babası ölmüş bir çocuğun babasının onu gezmeye götürdüğünü çevresindekilere anlatması gibi, ilgi ve sevgiden yoksun kalınması ve düşük özgüvenden kaynaklı da çocuklar yalan konuşma eğilimi gösterebilirler. Çocuk yalan söylediğinde kendini rahat ve güvende hissetmeye başlar.

Çocuk yalan söylediğinde öncelikle hemen cezalandırmak ya da aşırı bir tepki vermek yerine bu davranışa neden olan faktörleri gözden geçirmek daha doğru olacaktır. Çocuklar kendi çıkarlarını korumak amacı ile yalana başvurabilir. Yalan durumu ile karşılaştığımızda ‘Yalan söyleyen çocuğa ne ceza verilir?’ sorusunun cevabı yerine ‘Yalan söyleyen çocuğa nasıl yaklaşılmalı’ sorusunun cevabını merak etmeliyiz. Çocuk cezalandırıldığında yalana devam edebilir. Ancak yalana başvurmadığı takdirde kabul görebileceğini göstermek daha doğru bir yol olacaktır. Çocuğun yalan söylediği konular üzerine konuşulmalı, yalanın ona ileriki zamanlarda zarar verebileceği örneklerle anlatılmalıdır. Onun kendisine güvenmesini sağlayacak sorumluluklar verilmelidir.

Çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurabilmeli ve onun kendisini özgürce ifade edebilmesi sağlanmalıdır. Bu sebepten dolayı da çocuğu dinlemeli ve onu yargılamadan iletişim kurmaya çalışılmalıdır. Özellikle başka çocuklar veya kardeşlerle kıyaslanmamasına dikkat edilmelidir. Eğer çocuk yanlış yaparsa bunu fark etmesi sağlanmalı ve tutarlı davranılmalıdır. Çocuğun ilgi ve yeteneklerinin farkında olup aşırı beklenti içerisinde olmamalıyız. Çocuğunuz erken çocukluk dönemindeki hayal ürünü anlatımları dışında yalan söylüyorsa, bu bir şeylerin yolunda gitmediği anlamını taşır. Burada yalan söyleme davranışı alışkanlık haline dönüşmeden çocuğun neden yalan söylediği anlaşılmalı, onu yalana iten süreç ve altında bir psikopatolojinin olup olmadığı değerlendirilmelidir. Unutmamalıyız ki çocuklarda yalan söyleme davranışı uzman desteği ile tedavi edilebilecek bir durumdur.

Çocuk Danışmanlığı Hizmeti Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Çocukların Gelişim Sürecinde Ebeveynlere Katkısı Olacak Eğitimler Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın