Çocuk ve Hayatındaki Baba Rolü

Bebekler dünyaya geldikleri zaman ‘’Ana babalı büyüsün’ demek kültürümüzde alışkanlık olmuştur. Bu düşünce aynı zamanda çocuğun ebeveynleri ile büyümesinin dileği olarak görülmektedir. Çünkü çocuğun yaşamında annesi kadar babasının varlığı da çok önemlidir. Babalar bu süreçte her zaman ikinci planda olarak düşünülse de annelerin gizli yardımcıları çocuklarının ise koruyucularıdır. Duygularını ifade etme konusunda kadınlar ve erkekler birbirinden ayrılmaktadır. Genellikle babaların annelere oranla daha uzak ve sert mizaçlı olmalarının sebebi budur. Çocuk bu ayrımı yapamaz. Tabi ki  her zaman böyle değildir özellikle kuşak farklılığı yaşandığında. X kuşağından sonra bu durum biraz daha azalmaya başlamıştır ancak hala az da olsa devam etmektedir. 

Çocukların büyütülmesinde bu sorumluluk genellikle annede olmaktadır. Çünkü anne bebeği besleyen kişidir. Diğer yönden babanın desteği de bu süreçte önemli olmaktadır. Hamilelik döneminde babanın eşine iyi bakması, onun mutluluğuna önem vermesi anne karnındaki çocuğun sağlık ve psikolojisini etkilemektedir. Çalışan annelerin sayısının artması, çocuğun aile içerisindeki rolünün farklılaşması, babanın aile içerisindeki anlam ve rolünü değiştirmektedir. Çocuğun hem bilişsel hem de sosyal ve duygusal gelişimi açısından babanın rolü çok önemli olmaktadır. Çocuk bu süreçte her iki ebeveyne de aynı yakınlıkta olmalıdır. İçsel dünyasını çok fazla ifade edemeyen çocuklar her şeyi iç dünyalarında yaşarlar. 

Hem kız hem de erkek çocukları için babalar ile iletişimleri onlar için çok önemlidir. Kız çocukları için baba ile kurulan bağ karşı cinsi temsil eden önemli bir model oluşturmaktadır. Aynı durum erkek çocukları için de geçerlidir. Erkek çocuk da gelecekteki sosyal bir birey olarak rol modelini babasından izleyerek öğrenecek, kişiliğini kazanmada ise babasını taklit edecektir. Çocuk ile ilişkileri düzenleyen kişi anne olarak görülmekle birlikte, çocuğun ilgi ve sevgisine en çok ihtiyaç duydukları kişi de baba olmaktadır. Babanın çocukları ile kurduğu ilişki çocuğun kişilik gelişiminde son derece önemlidir.

Dengeli ve sevgi dolu bir ortamda büyüyen çocukların son derece sosyal bireyler oldukları, çevreleri ile uyumlu bir ilişki kurabildikleri, kendilerini ifade etmede sıkıntı yaşamadıkları görülmektedir. Çocukların kişilik yapısının en önemli birimini oluşturan baba, her yönüyle çocukların kahramanı olarak üzerine düşen sorumluluklarının bilincinde hareket etmeli ve önemli bir rol model olduğu unutulmamalıdır. Çocuklar geleceğimiz ve onların yaşamlarında, gelişim süreçlerinde, üzüntülerinde, mutluluklarında, her anlarında yanında olmak çok önemlidir. 

Çocuk Danışmanlık Hizmeti Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Çocukların Gelişim Sürecinde Ebeveynlere Katkı Sağlayacak Eğitimler Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın