Yaz Tatilinde Aile İlişkileri

YAZ TATİLİNDE ÇOCUĞUMLA BİRLİKTE NELER YAPABİLİRİM?🌺
Yaz tatilinin gelmesiyle birlikte çocuklar yaz tatilin keyfini sürerken ebeveynler de ne yapacaklarını nasıl geçireceklerini düşünürler. Bazı aileler çocuklarını yaz okuluna yazdırmakta ya da önceden bir tatil planı hazırlamakta, bazılarıysa yine de vakit olacağından neler yapacaklarını nasıl zaman geçireceklerini düşünüp kaygılanmakta. Yaz tatilinde çocuklarımızın daha rahat bir süreçte olacaklarını ve süreyi aile etkinlikleri ve aile zamanları ile geçirmenin önemi unutulmamalıdır. Kendinizi zamanın akışına bırakarak çocuklarla vakit geçirmek kulağa hoş gelse de çocuklar için bu durum can sıkıcı olabilir. Bir süre sonra ekran ya da telefonlarla geçirilen zaman artabilmektedir.

Çocuklarınızı ekran veya telefondan uzak tutmak için yapılacak etkinliklerin listesini elinizin altında tutmak ve hayata geçirebilmek işinizi kolaylaştıracaktır.

✓ Öncelikle okul süreci ya da pandemi sürecinde çocuklarınızı götürmekte ya da zaman ayırmakta güçlük çektiğiniz sanatsal faaliyetlere çocuğunuzu yönlendirebilirsiniz. Yaz tatili biterken öğrenmeye başladığı bir enstrümanı çocuğunuza kazandırmak güzel bir alternatif olacaktır. Aynı şekilde dans etkinlikleri gibi faaliyetler de çocuğun sosyal gelişimi için faydalıdır.
✓ Çocuğunuz ile birlikte eski yerleşim yerlerini ziyaret edebilir, çocuğunuzdan tarihçesini isteyebilir, gezi sonunda onu küçük sürprizlerle ödüllendirebilirsiniz. 
✓ Düzenli olarak spor yapmasını sağlayabilir bu sayede psikolojik ve fiziksel gelişimine de destek olabilirsiniz.
✓ Çocuğunuzu düzenli olarak hayvan barınaklarına götürebilirsiniz. Bu şekilde çocukların ruhsal ve zihinsel gelişimi de desteklenecektir.
✓ Çocuğunuz ile  sosyal duyarlılıklarını geliştirecek etkinlikler yapabilirsiniz. Örneğin engelli bir çocukla bir gün geçirmesini sağlayıp onun empati yeteneğinin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.
✓ Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için yaz tatilleri en uygun zamanlardan biridir. Beraber kitap okuyup kitap üzerinde konuşarak çocuğunuzun bilişsel gelişimine de katkıda bulunabilirsiniz.

Yaz tatilleri çocuklarınızla nitelikli bir şekilde zaman geçirebilmek için büyük bir fırsattır. Sağlıklı geçirilen bir tatil ruhsal ve fiziksel gelişime de katkı sağlar. Yaz tatilinde şehir dışına çıkamıyor olsanız da bu durumu avantajlı hale çevirip çocuğunuzun sosyal ve kültürel yönlerini yukarıda paylaştığım düşük maliyetli aktivitelerle destekleyebilirsiniz. Bu noktada en önemli olacak şey çocuğunuzla geçirdiğiniz vaktin süresi değil ne kadar verimli olacağıdır. 

Çocuk Danışmanlıklarımızla İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Çocukların Gelişim Sürecinde Ebeveynlere Katkı Sağlayacak Eğitimler İçin Tıklayın.Bir cevap yazın