Üstün Zekalı Çocuklar

Günümüzde birçok aile çocuğunun üstün zekalı olup olmadığını merak etmekte ve bunun için bir uzmana başvurmaktadır. Bunu anlamak için öncelikle çocuğu iyi gözlemlemek ve tepkilerini takip etmek gereklidir.Üstün zekalı çocuklarda okul öncesi dönemde; uzun dikkat süresi, erken ve kapsamlı dil gelişimi, merak, hızlı öğrenme, canlı hayal gücü, lider olma ve sürekli soru sorma gibi özellikler görülmektedir.

Okul çağındaki üstün zekalı çocuklarda ise; iyi derecede uzun süreli hafıza, geniş sözcük dağarcığı, okuduğunu anlamadaki başarı, matematiksel akıl yürütme başarısı, karmaşıklığı çözümleme becerisi, aşırı yaratıcılık, aşırı merak, çok fazla soru sorma, yüksek seviyede espri anlayışı, bilgisayar kullanımındaki başarı, ilginç fikirlere sahip olma, sanat, bilim, geometri, teknoloji alanında veya müzik alanında başarı gibi özellikler görülmektedir.

Üstün zekalı çocuklar hakkındaki bu genel gözlemler gerekli verileri görebilmemiz için çok önemlidir fakat net bir tespitin yapılabilmesi için uzman bir psikolog ile zeka testinin yapılması ve çocuğu gözlemlemesi gerekmektedir. Ancak yapılan testten beklenti çocuğu üstün zekalı veya parlak zekalı gibi kavramlar ile etiketlemek olmamalıdır. Olması gereken beklenti çocuğu tanıyıp, onun gelişmiş ve gelişmemiş alanlarını görüp, gerekli olan tedbirleri almaktır. Zeka testleri içinde en çok bilineni ve kullanılanı WISC-R zeka testidir. WISC-R zeka testi ülkemizde uygulanan en kapsamlı olan ve geçerliliği en yüksek testlerden bir tanesidir. Sözel ve performans ana başlıkları bulunan test 6-16 yaş aralığında bulunan kişilere uygulanmaktadır. Testte yer alan alt testlerin her biri farklı yetenekleri ölçerek genel zekayı ortaya koymaktadır. WISC-R zeka testinin diğer özelliği ise üstün zekalı çocuklara eğitim veren kurumların yalnızca bu test ile öğrenci kabul etmesidir.

Çocuk üstün zekalı olarak tespit edildiği zaman, çocuğu bu durumdan haberdar etmemek gerekir. Çocuğun bu özelliğinden dolayı bazı anne babalarda aşırı gurur duyma gelişebilmektedir ancak aşırı gurur çocuğun daha iyi yetişmesini engeller. Ebeveynlerde gelişen gurur zaman içerisinde çocukta da görülebilmektedir. Bu nedenle anne-babaların davranışlarına dikkat etmeleri gerekir.

Çocuğun var olan zeka ve yeteneğini kullanıp geliştirebilmesini sağlayıcı malzemeler alınıp (puzzle, satranç gibi), sinema, tiyatro, müzik, resim gibi çeşitli kültürel etkinliklere katılımı sağlanmalıdır. Çocuğun sorduğu sorulara kesin ve net bir şekilde cevap verilmeye çalışılması gerekir. Kaçamak cevaplardan kaçınılmalıdır.

Üstün zekalı çocuğun zeka fonksiyonları ve yetenekleri normalden farklı olduğu için ‘’özel eğitim’’ ile desteklenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Çocuğun duygusal ve ruhsal özellikleri için de her zaman bir uzman ile iletişim halinde olunmalıdır. Uzman danışmanlardan destek almak bu süreçte yararlı olacaktır. 

WISC-R Zeka Testi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

WISC-R Zeka Testi Eğitimi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın