Çocuğun Okul Dönemine Uyum Süreci

Yine yeniden okullar başladı. Yeni başlangıçlar, yeni bir dönem…Çocuklar uzun kısa bir tatilin ardından okula uyum sağlamaya çalışmakta. Çünkü tatil sonrası rutine alışmak çocukların ruh sağlığını etkileyebiliyor. Bu nedenle ailelerin çocuğa desteği büyük önem taşımakta. Aileler çocuklarının okul süreçlerine en az onlar kadar hazır olmalıdırlar.

☘ Aileler çocuğun ilk dönemdeki eksik hatalarını yüzüne vurmak yerine yeniden sıfırdan başlarmışçasına çocuğun kapasitesine uygun olarak ulaşılması kolay hedefler belirlemelidirler. Bu hedefler çocuğun adım adım gelişmesini ve ilerlemesini kolaylaştıracaktır.

☘ Çocukların kazandığı başarılar varsa bunlar abartılmadan takdir edilmeli ve çocuk desteklenmeli böylelikle çocuğun başarıya dair motivasyonu arttırılmalıdır.

☘ Bir önceki dönem hakkında olumsuz eleştiriler yapmaktan kaçınılmalı ve geçmiş dönemde yaşanan sıkıntılar yeni döneme yansıtılmamalıdır.

☘ Yeni dönemin bambaşka yenilikler getireceği, hayatta olumlu ve olumsuz olarak çeşitli durumlar yaşanabileceği ancak her durumda onun yanında olunacağı duygusu çocuğa hissettirilmelidir. Bu destek ile çocuğun okula ve başarıya dair motivasyonu artmış olacaktır.

☘ Okul dönemine ait planlama çocuk ile birlikte yapılmalıdır. Uyku ile yemek düzeni ve ders çalışma saatlerinin yeniden planlanması çocuğun okula daha kolay bir şekilde uyum sağlamasına katkıda bulunabilir.

☘ Aileler çocuğun dersleri ve başarısı ile ilgili kaygı yaşıyorlarsa bunu çocuğa yansıtmamalı ve çocuğa daha iyi hissetmesi adına cesaret verilmelidir. Anne ve babanın sağlayacağı desteğin çocukların korku ve kaygılarını yenmelerine yardımcı olacağı unutulmamalı, ebeveynler çocuğu anlayıp destek olmalıdırlar. Böylece çocuklar okula daha fazla uyum sağlayabilirler.

İçinde bulunduğumuz olağanüstü durum sebebi ile de okula başlamayıp aynı şekilde online eğitim ile devam eden çocuklarda aynı durumları yaşayabilmektedir. Bu süreçte onlara yapıcı bir tavırla yaklaşarak, onları anladığınızın belirtilmesi önem taşımaktadır. Bu hem çocuğun kendine olan güvenini sağlamasına hem sorumluluk duygusunun sağlıklı bir bilinçle gelişmesine hem de ebeveynleri ile iletişim ve etkileşimine faydalı olacaktır. Ebeveynler çocuklarında bu süreçte gözlemledikleri problemler olduğunda bir uzman desteği almaktan çekinmemelidir. 

Çocuk Danışmanlıkları Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Çocukların Gelişim Süreçlerinde Ebeveynlere Katkı Sağlayacak Eğitimler Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.Bir cevap yazın